Je horký slunečný den a u rámu okna čerstvě nahozené budovy se ohání vousatý chlapík se štětcem. „Otevřeme do začátku prázdnin,“ slibuje nový provozovatel Matouš Holý, sochař a kovář v jedné osobě. „Jsme kovářská parta z Bavorovic a chceme tady zachovat originalitu hospody,“ říká a pochvaluje si majitele i dobré sousedství s vedlejší Železnou pannou. Části interiéru vyrobené z kovu ukazují, že umělci zapracovali na detailech a zároveň ukazují svoji šikovnost.

close Matouš Holý slibuje otevřít Pivnici U Vousatýho pulitru do začátku prázdnin. info Zdroj: Radek Gális zoom_in Matouš Holý slibuje otevřít Pivnici U Vousatýho pulitru do začátku prázdnin.

„Budeme tady čepovat Plzeň,“ předchází u pípy spekulacím, zda se zde udrží několik piv, včetně oblíbeného malinového, na které sem bývalí hosté tak rádi chodili. Historii zdejší vyhlášené hospůdky a její provozovatele dobře zná a je přesvědčen, že si sem cestu lidé znovu rádi najdou. Už proto, že kolem vede stezka pro cyklisty, blízko je řeka a hospoda získá opět jinou duši než mnohdy instantní zařízení v okolí. „Máme v plánu hladinu Malše využít,“ slibuje u zábradlí nad řekou Matouš Holý. „A proč U Vousatýho pulitru? Protože jsme všichni chlapi vousatý,“ směje se dotazu na název.

Divadelní klub

Zdejší atmosféru měl moc rád i herec Jihočeského divadla René Šmotek. „Po představení jsme chodili do Starých časů, což byl takový náš divadelní klub. V té době ji vedla bývalá herečka Šumperského divadla Markéta Heidenreichová se svým přítelem Martinem Králem, což byl syn Petra Krále, bývalého ředitele Divadla Šumperk. A já tam jsem v současné době v angažmá. Tak jsem se v jižních Čechách našel se svými Moraváky. A pomyslně se tak nějak ten kruh uzavřel,“ zavzpomínal herec nad fotografií Jaroslava Sýbka v jeho bilanční knize Půlstoletí fotoreportérem aneb Fotografoval jsem anglického krále.