Do kolekce nabízené pod společnou značkou „Bierviertel Selection“ se dostala jen nejlepší speciální piva pivovarů Hofstetten, Schlägl a Freistadt. Podle Ewalda Pöschka z Freistadtu má být toto pivo konzumováno asi jako zralé víno. Klášterní komoří Markus Rubasch ze Schläglu míní, že on sám si taky s chutí dá půllitr sudového. „Je někdy čas k jednoduchému pití piva a někdy k vychutnání si v klidu speciálního produktu, jakým jsou tahle tři piva.“

„Bierviertel-Selektion Mühlviertel“ tvoří tři nová piva: Hofstettner Granitbock Reserve (7,3 procenta alkoholu), Schlägl Abtei (7,5 procenta) a Freistädter Elixier (7,5 procenta). Piva momentálně nejsou v prodeji, v sadě tří láhví a sklenice navržené mistrem světa sommeliérů Karlem Schiffnerem jsou v limitované sérii 1500 kusů k dostání v zúčastněných pivovarech za 15,90 eura.

Přibylo trestných činů

V Horních Rakousích bylo v prvním pololetí šetřeno 32 002 deliktů, asi o 1800 víc než loni. 50,3 procenta případů bylo objasněno. Markantně přibylo vloupání do rodinných domů – na 296, o 75 procent víc než loni. Zloději také navštívili 136 neobydlených domů, o 143 procent víc než loni. Téměř dvojnásobný je počet internetových podvodů se 197 případy. Silně naopak pokleslo padělání bankovek – na 228 případů (mínus 39 procent).

Našli kradený passat

Zelený VW Passat s českými značkami stáhla bavorská policie z provozu u Freyungu. Kolem poledne v něm jel po B12 u Marchhäuseru k české hranici 37letý řidič. Policisté zjistili nesrovnalosti v technickém průkazu a prostřednictvím společného pátracího centra ve Schwandorfu zjistili, že po vozidle je mezinárodní pátrání. „Řidič byl předběžně zadržen a dvanáct let staré vozidlo zajištěno,“ píše deník PNP. „Kriminálka v Pasově případ převzala prjako podezření z pašování a padělání úřední listiny. Šetření ukázalo, že auto bylo odcizeno německému občanovi v roce 2004 v Čechách. Po konzultaci se státním zastupitelstvím v Pasově byl obviněný po výslechu propuštěn. Další vyšetřiování má ukázat, zda vozidlo nabyl v dobré víře, či zda bude stíhán,“ končí PNP.

Pokuta za pomalý přechod

Pokutu 40 eur má zaplatit 23letý muž ze Salcburku za to, že přechod přes vozovku přecházel očividně příliš pomalu, napsal list OÖN a citoval policii, že zůstat stát a bavit se na přechodu není dovoleno.

Podle tisku šlo o manažera volného času, který byl osloven nočním chodcem a krátce zůstal stát. Líčení toho, co se na přechodu odehrálo, se rozcházejí. „Sankcionovaný muž je přesvědčen, že byl pokutován jen za příliš pomalou chůzi. Když s více osobami přecházel silnici, oslovil ho zmíněný chodec a on zůstal krátce stát. Během sekund vyskočilo pět policistů z auta a zjišťovalo jeho totožnost. Zakrátko mu přišla složenka na pokutu“, píše deník.

Podle mluvčího policie se dotyčný se dvěma dalšími osobami bez zjevného důvodu zastavili na přechodu a pustili se do hovoru. Kolegové z hlídky prý určitou dobu čekali a pak lidi identifikovali. „Pokuta nebyla uložena kvůli pomalé chůzi, ale za porušení předpisu o pohybu chodců v silniční dopravě,“ uvedl list. „Příslušný paragraf říká, že chodci mají vozovku přejít v přiměřeném spěchu.“ Podle jednoho pracovníka policie tehdy na přechodu „poskakovalo“ několik osob. Žádné „tanečky“ na přechodu ale nejsou dovoleny, míní.

Sankce za porušení je až 726 eur, to však prý jen tehdy, když dotyčná osoba opakovaně nedovoleným jednáním provokuje.

Kdo bude učit?

Do roku 2025 odejde v Rakousku do důchodu zhruba polovina z dnešních 120 000 učitelů. Pro období 2016 až 2018 se počítá s úbytkem 4200 penzistů ročně. To penze tedy bude odcházet více než každý desátý pedagog. S reformou základních škol na tzv. nové střední školy současně stoupne do roku 2018 potřeba nových učitelů o 3900, píše deník OÖN. Podle něj ministryně školství Schmiedová doufá, že pokud potrvá současný nápor zájemců o studium na pedagogických školách, mohla by být střednědobě potřeba nových kantorů přesto pokryta. Zatím co v roce 2008/09 ukončilo studium učitelství pro základní školy 1700 lidí, v ročníku 2010/11 jich bylo 3600. Počet absolventů s aprobací pro střední školy stoupl ze 3100 na 6400.

Děti nejsou imise

Státnímu zastupitelství pro děti a mládež v Horních Rakousích dochází ročně průměrně deset stížností na hlučící mládež. Některé z nich končí žalobou u soudu. Podle lineckého deníku Volksblatt chce nyní zastupitelství podle vzoru Německa prosazovat spíše k dětem přátelštější trend. „Momentálně není vyloučeno, že v Rakousku bude hluk dětí posuzován jako škodlivá imise,“ říká právnička Christine Winkler-Kirchbergerová. „Ve společnosti, v níž zvukovou kulisu měst dominantně vytvářejí hluk ulice, automobilů a průmyslových zařízení, se to zdá být bizarní a nepřátelské vůči dětem.“

Podle listu hornorakouský svaz rodin iniciativu žalobců pro změnu legislativy podporuje. „Děti musejí mít možnost moci se v přírodě volně pohybovat. Pohyb a čerstvý vzduch mají pro vývoj našich dětí enormní význam,“ říká zemský prezident svazu Thomas Stelzer.

"Dým" se rozptýlil

Začátkem července 2010 vypršela přechodná lhůta pro oddělení kuřáckých prostor v rakouských restauracích. „Všechny lokály větší než 50 m² musejí mít od té doby stavebně odděleny prostory pro kuřáky a nekuřáky, přičemž ten nekuřácký musí být dominantní,“ připomíná Volksblatt.

Zatím co v začátcích padala v této souvislosti spousta oznámení (podle deníku především samozvanými nekuřáckými šerify), letos řešil magistrát Lince jen 42 stížností. V prvních měsících platnosti zákona to bylo vždy kolem 500 podání měsíčně.

Za porušování zákona musela jedna restaurace zavřít, jen třikrát byli provozovatelé pokutováni 2000 eury za opakované přestupky proti normě. Vybrané pokuty šly výhradně na konto svazu sociální pomoci, dodává Volksblatt.