Přestože kampaň byla v Litvínovicích tvrdá a ze čtyř seskupení byla dvě jasně proti starostce, získaly tři konkurenční volební strany jen po jednom mandátu.

Novákové dokonce jeden mandát oproti podzimu přibyl, sebrala jej svým protivníkům. „Jsem spokojena,“ reagovala na dotaz Deníku Nováková a doplnila, že výsledek ji těší tím spíše, že k volbám přišlo ještě o trochu více voličů než na podzim.

Výsledky voleb:

Litvínovice účast: 68,91%

hlasování:
Nez. kandidáti s podp.ODS 9,27%, 1 mandát
SNK–postupný rozvoj obce 59,20%, 6 mandátů
„STAR. A NEZ.“ 17,15%, 1 mandát
„ZA ZDR.a BEZ.“ 14,36%, 1 mandát
Zvolení zastupitelé: Nováková Alena (SNK), Kos Ladislav (SNK), Maxa Josef (SNK), Blažek Pavel (SNK), Böhmová Ludmila (SNK), Seimlová Lucie (SNK), Franěk Jiří (ZA ZDR. a BEZP. ŽIV. PROSTOR), Scheichl Martin (STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ)

Mimořádné volby se v sobotu konaly v České republice ve více než 40 obcích. Na Českobudějovicku potom ve třech.
Kromě zmíněných Litvínovic se nová zastupitelstva vybírala i v Kamenné a v Branišově. Všude to bylo kvůli tomu, že z různých důvodů rezignovalo tolik zastupitelů, že sbory nebyly usnášeníschopné.

Politici, kteří předčasné volby vyvolali, mohou po sečtení hlasů tvrdit, že voliči jsou jim nakloněni, všude vyhráli. V Kamenné to ale bylo příslovečné Pyrrhovo vítězství. Nejvíce hlasů sice získal opět někdejší starosta Marian Kutlák, ale přesto ztratil důležitá procenta ve prospěch opozice.

Litvínovice zažily po podzimních volbách divoký podzim. Když jeden zastupitel opustil seskupení starostky Aleny Novákové, sáhla její strana k radikálnímu kroku. Složila mandáty a vyvolala předčasné volby. Při nich v sobotu deklasovala své konkurenty.

Volební kampaň nebyla v Litvínovicích žádná selanka, starostka byla konkurenty nařčena z poškození obecních zájmů při směně pozemků kvůli parkovišti. Sama starostka zase kontrovala třeba poukazem na to, že opozice nedokázala rozhodnout ani o provizorním rozpočtu, a také odmítla nařčení z toho, že by směna pozemků byla nevýhodná.

Účast v komunálních volbách byla i tentokrát vysoká. Například v okrsku Šindlovy Dvory odvolilo po 21. hodině v sobotu 68% voličů z 586 oprávněných. „Je to stejná účast jako na podzim. To jsme měli 68% voličů. Je to víc než do parlamentu, ale o obecní volby je vždycky větší zájem,“ uvedla předsedkyně komise Věra Paroubková. První voliči – manželé, čekali podle Paroubkové před volební místností ráno už dvě minuty před sedmou hodinou. Doplnila, že před desátou večer může přijít nanejvýš pár lidí a velkou změnu v účasti na hlasování už nečekala.

V Litvínovicích sídlí obecní úřad v osadě Šindlovy Dvory, což bylo příčinou i trochu odlehčenějšího volebního momentu. Většina televizních štábů a novinářů zamířila do samotných Litvínovic, pod které patří ještě Mokré, o čemž měly komise dokonalý přehled. „V Litvínovicích už měli dvě televize a dvoje noviny. Tady byla paní redaktorka z rozhlasu,“ popsali informovaní členové komise v Šindlových Dvorech zájem médií o mimořádné volby a s povděkem ocenili, že alespoň někteří novináři zavítali nejen do Litvínovic.

Jinak hlasování probíhalo hladce. „Průběh je standardní, nemíváme nikdy žádná extempore,“ komentovala samotné volby Eva Ranková, která spolu s předsedkyní zasedá v komisi už dlouhá léta.

V Litvínovicích se hlavní souboj očekával mezi Sdružením nezávislých kandidátů - postupný rozvoj obce a třemi dalšími seskupeními. Přesvědčivě ale zvítězila strana dosavadní starostky Aleny Novákové.

Získala šest mandátů z devíti a ještě si tak o jeden polepšila. Už na podzim přitom měla pět mandátů. Jenže pak v povolebních vyjednáváních její strana ztratila většinu a podala demisi. Voliči jí nyní vyjádřili ještě větší důvěru.

„Osobně jsem překvapený z výsledků voleb. Nepočítal jsem s vítězstvím, ale myslel jsem, že to dopadne podstatně jinak,“ komentoval hlasování lékař Martin Scheichl, který vedl kandidátku „Starostové a nezávislí“, jež měla na podzim dva mandáty a nyní získala jen jeden.
„Pro mě osobně je to zklamání, ale je to vyjádření vůle lidí, kteří tady bydlí,“ konstatoval Scheichl.

S výsledkem je ale spokojena starostka Alena Nováková. „K volbám přišlo ještě o trošku víc lidí než na podzim a potvrdilo se, co ti lidé chtějí,“ řekla včera Deníku Nováková. „Ukázalo se, že lidé našemu sdružení věří a že ho podporují,“ dodala Nováková a připojila, že volební kampaň podle ní byla vedena proti jejímu sdružení tvrdě, ale teď by byla ráda, aby se spory do jednání zastupitelstva nepřenesly.

„Jsme zvoleni proto, abychom pracovali pro občany,“ zdůraznila dlouholetá starostka a naznačila, že proti spolupráci s kýmkoliv v novém zastupitelstvu nic nemá, protože programy jsou si podobné.