K účasti v soutěži ji inspiroval předloňský úspěch Pavla Kašpárka z Úsilného. „Když vyhrál, říkali jsme si, že je to hezké. Letos moje dobrá pravá ruka a předsedkyně kulturní komise Iva Švecová vyplnila přihlášku. Navíc vytiskla podpisové archy a několik místních s nimi prošlo vesnici," vypráví.

Růžena Balláková žije ve Svatém Janu od narození, chodila zde do školky i školy a k obci má vřelý vztah. „Když jsem jeden čas pracovala v Českých Budějovicích, tak mě samozřejmě napadlo se odstěhovat, ale nikdy na to nedošlo. Vždycky mě to táhlo sem," komentuje.

Ze svého dětství si pamatuje, jak vesnice před lety žila, obyvatelé k sobě byli přátelští 
a tvořili jednu velkou rodinu. K tomu se nyní jako starostka snaží vracet. „Pořádáme hodně společenských, kulturních, sportovních akcí. Když jsme naposled měli zájezd na bowling, nestačil nám autobus pro 45 lidí. Myslím, že to tu opravdu začíná víc žít a když to obyvatelé vidí, chtějí se zapojit, nabízí pomoc," říká.

Funkci starostky zastává Růžena Balláková tři roky. Předtím do politiky nevstupovala a ani samotná kandidatura nebyla jejím nápadem. „Před volbami tehdejší místostarostka uspořádala mezi místními anketu o tom, koho by chtěli na kandidátce. A já jsem byla mezi jmenovanými. Asi mi pomohlo, že jsem vedla účetnictví škole a angažovala jsem se v získání dotace na její modernizaci," dodává.

Hodně však váhala, zda přijmout nejvyšší post. „Na jednu stranu se mi do toho nechtělo, protože jsem cítila velkou zodpovědnost a měla z toho strach. Na druhou stranu to ale byl závazek vůči lidem, kteří mi dali hlas," vysvětluje.

Její každodenní práce nyní obnáší především řešení aktuálních problémů. Spokojená je s tím, že se podařilo získat řadu dotací. „Předtím jsme je moc nevyužívali, takže když jsem zažádala, docela se mi dařilo. Díky tomu jsme kompletně zmodernizovali mateřskou školu, zateplili základní školu nebo opravili hasičskou zbrojnici a klubovnu v osadě Chlum nad Malší," vyjmenovává.

V poslední době také ve Svatém Janu, který leží na kopci, přibyly dvě vyhlídky. Za jasného počasí jsou z něj vidět České Budějovice, Kleť 
i nedaleký Velešín.

Za starostkou na úřad často chodí lidé s nejrůznějšími problémy. Zastavují ji ale také na ulici. „Cesta z domova do práce, která normálně trvá pět minut, mi zabere půl hodiny. S každým se musím zastavit, popovídat, co je nového, co bylo a bude," vypráví.

Zároveň se snaží účastnit všech akcí. Mezi ty nejtradičnější patří květnová janská pouť, závod historických vozidel S kopce do kopce nebo slavnosti v Chlumu.

Ve Svatém Janu nad Malší 
a přilehlých osadách žije zhruba 520 lidí. Z ubývání obyvatel starostka strach nemá. „Je to teď spíš naopak, lidé se na vesnici zase vracejí. Vyrostly tu nové domy, přistěhovaly se mladé rodiny 
a díky sdružení Figurka, které pořádá akce pro děti, se 
i zapojují do dění," doplňuje.

Výsledky soutěže Starosta roku 2013 budou vyhlášeny 
22. října v Praze. Pro Růženu Ballákovou je ale velkým oceněním už postup do finále. Takový úspěch podle svých slov nečekala a je ráda, že se díky tomu alespoň víc lidí dozví, že na jihu Čech existuje vesnička Svatý Jan nad Malší.

Podobně obci ostatně pomohla už výhra titulu Vesnice roku před šestnácti lety. „Dost jsme se tím proslavili 
a lidé si to dodnes pamatují. Letos jsem byla v Chelčicích, které vyhrály Vesnici roku znovu po třinácti letech, a nahlodalo mě to, jestli bychom se už také neměli přihlásit," připomíná Růžena Balláková.

Za rok vyprší starostce funkční období. Už nyní uvažuje o tom, že se pokusí post obhájit. „Ta práce se mi líbí čím dál víc. První rok to bylo takové tápání, než jsem se ve všem zorientovala, a myslím, že druhé volební období by bylo ideální," uzavírá.