Obec se 407 obyvateli vede 21 let a svou výhrou získal do obecního rozpočtu 250.000 korun a rychtářské právo jako symbol dobrého vedení obce. ČTK o výsledcích soutěže dnes informovala mluvčí spořitelny Denisa Salátková.

Kašpárek ve finále porazil starosty z obcí Heřmanice na Liberecku, Krásensko na Vyškovsku, Zděchov na Vsetínsku a Lány na Kladensku. Finalisty porota vybrala z 222 přihlášených starostů.

Lidé v obci Úsilné podle komise svého starostu vyzdvihují například za péči o kulturu. Jeho přičiněním byla zpřístupněna unikátní podzemní Eliášova dědičná štola a byla vybudována víceúčelová budova, kterou užívají sportovci, hasiči a dva národopisné soubory. Od roku 2001 obyvatelé obce každoročně pořádají Svatováclavskou pouť a místní pekařky od roku 2009 pečou podle staré receptury krajovou specialitu takzvané voselské uši, uvedli pořadatelé. Doplnili, že v obci byla za dobu, kdy je v jejím čele Kašpárek, rovněž zrekonstruována většina komunikací včetně osvětlení a byl tam vybudován rozvod plynu, vody a kanalizace.

Komise při výběru Starosty roku hodnotila hlavně péči o ekonomický, kulturní a společenský život obce, komunikaci s občany a jejich zapojování do rozhodování o veřejných záležitostech, aktivní spolupráci s místními spolky či inovativní přístup k vedení obce. Posuzovala ale i estetický vzhled obce.
"Komise poměřovala i osobní nasazení finalistů, protože v naší soutěži nesoupeří obce, ale starostky a starostové. Určitým vodítkem byl i počet podpisů obyvatel připojených k nominaci. Pavla Kašpárka nominovalo do soutěže 194 spoluobčanů," uvedla Markéta Krausová z Nadace Via, která soutěž spolu s Poštovní spořitelnou vyhlašuje.

První ročník soutěže se uskutečnil v roce 2009 a svého starostu nebo starostku do ní mohou nominovat občané z vesnic do 2000 obyvatel.