Evropské dotace se pomalu stávají na jihu Čech obávaným spojencem. S mírnou nadsázkou by se dokonce dalo říci, že se někteří starostové dokonce začali peněz z unie obávat.

„Jsem rád, že jsem do toho nešel,“ říká o dotacích z regionálního operačního programu (ROP) bývalý starosta Římova Vladimír Koupal. Na rekonstrukci školy obec čerpala peníze ze Státního intervenčního zemědělského fondu. Vyhnula se tak známým tahanicím kolem přehodnocování žádostí o dotace v ROP. To dokonce vyvrcholilo zpřeházením pořadí žadatelů. Někteří měli peníze slíbené a nedostali nakonec nic. Jiní naopak nejprve dotace získat neměli, ale pak jim byly přiřknuty.

Všichni oslovení však považují podobné jednání za důkaz nevěrohodnosti regionálního operačního programu, který se stal pro obce sice nutným, ale nyní velmi obávaným spojencem. Na změny doplatil například Rudolfov. S pouhým příslibem dotace zahájil opravy chodníků a komunikací. Pak muselo město práce v polovině zastavit. Nečekaně ale zaplatilo ze svého čtyři miliony korun. Kdyby náhodou v rozpočtu nebyly finance za prodej majetku, tak by se v městské kase náhle objevila díra představující zhruba sedminu rozpočtu.

Rudolfov chce sice o dotaci na chodníky zažádat znovu, ale vedení radnice neskrývá svou obezřetnost. „Budu se nyní hodně ptát v radě města a v zastupitelstvu, když nám dají příslib, jestli můžeme něco zahájit,“ řekl starosta Vít Kavalír. Vzápětí naznačil, že dokud nebude mít v rukou nejen příslib, ale také smlouvu, zřejmě se do ničeho nepohrne. „Ta situace je znejistěná,“ konstatoval i místostarosta Ševětína Přemysl Částa.
Letos by měl ROP přijmout žádosti na dotace za na necelé tři miliardy korun.

„Asi nebudeme podávat žalobu,“ říká starosta Rudolfova Vít Kavalír na adresu dotací, které město marně očekávalo z Regionálního operačního programu (ROP). O možné vlně žalob na Úřad regionální rady soudržnosti Jihozápad se spekulovalo v souvislosti s nedávnými zmatky kolem dotací z ROP.

Například Rudolfov měl původně dostat peníze na místní komunikace, ale nezíská nic. Při přehodnocování žádostí totiž doplatil na změny učiněné v pořadí uchazečů o evropské peníze. „Neměli jsme v rukou smlouvu, jen příslib dotace,“ vysvětluje ale Kavalír. Proto zatím město považuje žalobu za ztrátu času i peněz. I když celou věc ještě dá posoudit právníkovi.

Úřad regionální soudržnosti Jihozápad, který nad rozdělováním dotací bdí, ve čtvrtek hodnotil letošní rok. Jeho zástupci konstatovali, že žaloby, které byly podané kvůli přebodování žádostí, jsou zatím staršího data a ojedinělé. A o nově podaných se zatím neví. „Nemáme takové zprávy,“ vyjádřil se za úřad Martin Kuba, 1. náměstek jihočeského hejtmana. Ke zmíněným změnám pořadí zároveň Kuba dodal, že vždy bude při hodnocení nutně přítomen subjektivní pohled hodnotitele. To podle něj způsobilo i dodatečné změny v pořadí žádostí.

Letos mají být vypsány celkem čtyři takzvané výzvy. Rozdělovat se budou necelé tři miliardy korun. Peníze půjdou na komunikace, rozvoj obcí a měst, turistický ruch nebo regionální letiště.

O finance na letní koupaliště žádají třeba Borovany. Při pouhém příslibu ale nebudou nic začínat. „Už jsem poučený. Dokud nebudu mít v ruce smlouvu, nic neodstartuju,“ neskrývá opatrnost ohledně dotací starosta města Stanislav Malík.