„Z Netolic jelo čtyřiadvacet dětí, z toho dvě jely vlakem vůbec poprvé v životě. Proti nim vyrazilo z Týna nad Vltavou do Netolic pětadvacet dětí,“ přiblížila netradiční akci, která se konala ve středu, Radka Pistoriusová, tisková mluvčí Českých drah.

Starostové ale s dětmi jeli jen část trasy. Přesedli si v Temelíně a symbolicky si tak vyměnili i dozor nad dětmi.

Rošáda dozorů

V Temelíně si starosta Netolic Oldřich Petrášek převzal týnské děti a starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek převzal dozor nad malými netolickými výletníky. V cílových městech byl pro děti vždy připraven program, při kterém jim starostové představili svá města. Odpoledne se pak školáci, většinou ze čtvrtých tříd, stejným způsobem vrátili domů.
„Nově zavedená linka Českých drah Netolice – Týn nad Vltavou a opačně je k dispozici cestujícím od prosince loňského roku. Na této trati je zaveden dvouhodinový takt, který umožňuje využít také přípoje na rychlíky směr Plzeň a České Budějovice,“ přiblížila jednu z výhod nového spojení, které se tímto netradičním způsobem předvedlo nejmladším cestujícím, mluvčí Radka Pistoriusová.

„Kdybychom byli v osmdesátých letech minulého století, nadšeně bych nový spoj uvítala, neboť nádraží byl náš druhý domov,“ říká Alena Šplíchalová z Týna nad Vltavou k nové službě Českých drah a dodává, že tehdy bydlela blízko nádraží.

Mašinfíra známým

„Se synem jsme museli chodit dvakrát denně na ´nádro´ vyprovodit mašinku a často jsme jezdili i do Číčenic a zpět. Mašinfíra i průvodčí byli naši známí,“ zdůraznila Šplíchalová. Dodala, že by tehdy určitě využila například možnost jet z Týna na Kratochvíli přímým spojem. „Bylo to naše oblíbené výletní místo kvůli „pohádkové expozici“, takhle jsme museli autmo. Podtrženo a sečteno, ten spoj měl přijít dřív a celá naše rodina by jásala,“ poznamenala obyvatelka Týna nad Vltavou s tím, že si není jistá, kolik lidí dnes spoj z Týna do Netolic bude využívat.

„Každý spoj je dobrý,“ komentoval propagační jízdu a zavedení nového vlaku starosta Temelína Petr Macháček. „Určitě to nezavrhujeme,“ zdůraznil Macháček. Dodal sice, že vlakem dnes jezdí pár lidí, ale připojil, že ten, kdo nemá auto nebo s ním třeba nemůže jet, tomu se nový vlak může hodit.
Z Temelína do Týna jede vlak pár minut s jedinou zastávkou v Bohunicích.