Žalobu, která souvisí s kauzou Bit Servis, na Juraje Thomu podal plzeňský státní zástupce Václav Průcha.

Informaci našemu Deníku ve čtvrtek potvrdila Věra Michalová, vedoucí trestního oddělení krajského soudu v Českých Budějovicích. "Obžalobu jsme skutečně obdrželi, bližší informace však budeme poskytovat až v pátek ráno," řekla.

Primátor údajně překročil pravomoc, když bez vědomí rady města podepsal dodatek smlouvy na dodávku výpočetní techniky s pražskou společností Bit Servis, a měl tak způsobit městu pětimilionovou škodu.

Na žalobu Juraj Thoma ve čtvrtek zareagoval takto: "Vše jsem k tomu již řekl opakovaně a několikrát, považuji to za umělou kauzu, mstu."

Už dříve primátor našemu Deníku sdělil, že trvá na své nevině. Město podle něj ročně uzavře kolem 3000 smluv, před podpisem s Bit Servis měl prý k dispozici písemné ujištění tří úředníků, že vše je v pořádku.

„Stále nechápu, proč je policie přesvědčena, že magistrát své právníky a dalších 500 úředníků zaměstnává pouze 
z čistě formálních důvodů, aniž by snad měli mít špetku odpovědnosti za své konání," řekl Juraj Thoma.

V souvislosti s kauzou Bit Servis obvinila policie primátora ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti při správě cizího majetku už v září 2012. Tehdy rozhodl státní zástupce Václav Průcha o zastavení trestního stíhání.