Nová silnice hlavně zvýší bezpečnost v obci. Potěší ale samozřejmě i řidiče. Když se dnes na hrázi míjejí velká vozidla, musí často jedno uhnout a na chvíli zastavit v mezeře mezi stromy, protože na vozovku by se vedle sebe auta nevešla. A třeba i řidiči osobních automobilů musejí být na hrázi hodně ostražití. Kritický průjezd obcí se má do října příštího roku vyměnit za pohodlnější a bezpečnější cestu po obchvatu.

Obchvat je investicí Jihočeského kraje a předpokládaná cena činí 232 milionů korun s DPH. V současnosti už je položený asfalt na východní části obchvatu, tedy od odbočky na Bukovou až k budoucímu napojení na silnici do Nových Hradů. Zbývá tu jen pár metrů volného terénu, aby bylo jasné, že po obchvatu se ještě nejezdí. Řidiči musejí počítat také s tím, že komunikace mezi Žárem a Bukovou je aktuálně uzavřena. Na zbývající části obchvatu je buď také asfalt nebo se pracuje na štěrkovém loži budoucí komunikace.

Obchvaty obcím chybějí

Stavba byla slavnostně oficiálně zahájena 22. března 2023 poklepáním na základní kámen. Zhotovitelem je společnost EUROVIA CS.

V souvislosti se stavbou obchvatu Žáru jihočeský hejtman Martin Kuba už dříve pro Deník konstatoval, že absence obchvatů velmi trápí jihočeské obce a nynější koalice v čele kraje se chce budování obchvatů intenzivně věnovat. Nová komunikace kolem Žáru má měřit přibližně dva kilometry.

Rekonstrukce mostu v Týně nad Vltavou.
V Týně nad Vltavou poskládali nad řeku nosníky z oceli

Samotný obchvat Žáru bude ve směru od Českých Budějovic a Trhových Svinů začínat ještě několik set metrů před cedulí Žár. Řidiči budou obec objíždět od severu. Přeložka povede přes mírné návrší, Žárský les a v pravotočivé, lehce padající zatáčce se bude stáčet k Žárskému rybníku a za hrází se napojovat na komunikaci do Nových Hradů. Díky tomu, že na hrázi prakticky ustane provoz, se podle starosty Žáru Přemysla Tupého podaří zachránit i známou dubovou alej.

Na trase České Budějovice - Nové Hrady byl v roce 2021 uveden do zkušebního provozu například obchvat Strážkovic, který stál necelých 120 milionů korun.