„První kolo je uzavřeno co do přijímání žádostí, druhé kolo vyhlásíme pravděpodobně na začátku července,“ sdělil rektor VŠTE Miroslav Krejča s tím, že bude ke studiu stavařiny přijato celkem sto uchazečů.

„Očekáváme, že se nyní budou hlásit studenti, kteří nebyli přijati například na ČVUT. Těm můžeme kromě bakalářského oboru Stavitel nabídnout i Stavební inženýrství, které zajišťujeme právě ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým,“ dodal.

Zápis už v červenci

Vedle stavebních oborů otevírá VŠTE také obory ekonomické. Z pěti set uchazečů přijala dvě stovky studentů. Zápis je čeká už v červenci. „Současný systém podávání přihlášek na řadu vysokých škol najednou nám totiž neukáže, kolik studentů do prvního semestru doopravdy nastoupí. Toto překvapení bychom chtěli včas eliminovat a případná volná místa ještě o prázdninách nabídnout, a to opět zejména stavařům,“ vysvětlil rektor.

Vysoká škola technická a ekonomická existuje v Českých Budějovicích druhým rokem. V historicky prvním ročníku studovalo tři sta mladých lidí, v novém školním roce se jejich počet zdvojnásobí. „Tím se prakticky vyčerpá kapacita stávajícího areálu. Máme připraven projekt, který areál ze šedesátých let rekonstruuje a rozšiřuje jej,“ doplnil Krejča.

Škola v současné době zakládá také vědeckotechnický park, kde studenti spolupracují na výzkumu využití odpadních materiálů ve stavební výrobě, dále na výzkumu hydrofyzikálních vlastností porézních materiálů a na povrchy kompozitních materiálů, jejich plazmatické úpravy a podobně.

„V těchto oborech už máme vlastní patenty, naší snahou je vždy využitelnost výzkumu pro praxi,“ dodává Krejča. Vedle Ústavu pro celoživotní vzdělávání to bude druhý vysokoškolský ústav pod hlavičkou VŠTE.