V jižních Čechách se ke stávce připojí i odborový svaz KOVO. Ten působí v jižních Čechách v 74 firmách a má podle Pavlíny Jirkové, vedoucí regionálního pracoviště odborového svazu, na jihu Čech 44 základních organizací. Regionální zástupkyně odborového svazu potvrdila, že odboráři i zaměstnanci daných firem podporují Den protestu a vyhlášenou stávku 27. listopadu 2023.

„Podporu vyjádří různými způsoby, především společnými mítinky ve firmách, připnutím si placky nebo nalepením samolepky na pracovní oděv po pracovní dobu, společnými fotografiemi, písemnými prohlášeními, podpisovou akcí, ale i přímou účastí na demonstraci v Praze,“ doplnila Pavlína Jirková s tím, že počet jihočeských účastníků na demonstraci v Praze za OS KOVO není možné předem odhadnout.

Odlety z Českých Budějovic do Taby, které se plánovaly od února, Čedok odložil. Důvodem je bezpečnost turistů i zaměstnanců Čedoku. Ten letos turistické lety z Českých Budějovic zahájil za velkého zájmu veřejnosti.
Čedok odložil plány na lety z Budějovic do Taby. Kvůli bezpečnosti

Desetiminutové přerušení práce chystají odboráři v podniku ČZ Strakonice. Deníku to potvrdil Zdeněk Blatský, předseda základní organizace odborového svazu KOVO v ČZ Strakonice. „Ve 12 hodin stávka odstartuje podnikovou sirénou,“ řekl k pondělní akci Zdeněk Blatský a doplnil, že potom vystoupí s krátkým zdůvodněním protestu a vyzve k symbolickému přerušení práce na deset minut s výjimkou provozů, kde to z technologických důvodů není možné, například slévárny. „Tento čas bude možné na pracovištích využít k mítinku o stávce a jejích důvodech,“ uvedl Zdeněk Blatský. Zároveň zdůraznil, že stávka není protestem proti zaměstnavateli, ale protestem proti vládnímu úspornému balíčku, který se od 1. ledna 2024 dotkne zaměstnanců i zaměstnavatelů. „Připojí se i dvě firmy z areálu ČZ,“ dodal Zdeněk Blatský. Případná účast odborářů ze strakonické firmy na demonstraci v Praze je zatím v jednání.

Symbolicky se připojí základní organizace svazu KOVO ve firmě Linde pohony v Českém Krumlově. „Provoz nepřerušíme. Stávku ale podporujeme,“ uvedla předsedkyně organizace Jana Štrobová s tím, že zvažují i natočení videa s vyjádřením podpory cílům stávky.