Stávkující chtějí podpořit  petici proti obsazení resortu školství a kultury Jihočeského kraje KSČM, jejímiž autory jsou třeboňští gymnazisté.

„Považujeme za nepřípustné, aby tento resort, který nás, studenty, zasáhne nejvíce, vedl někdo, kdo se nedistancoval od zločinů minulého režimu," vysvětlil hlavní smysl protestu Šulista.

Na budějovickém Biskupském gymnáziu sebrali minulý týden pod zmíněnou petici na 300 podpisů. Podle studenta Jana Flíčka ji podpořily především mladší ročníky. Dnešní akci ale Biskupské gymnázium podpoří jen symbolicky. „Školní program je takový, že by stávkovalo asi
20 lidí," zmínil Flíček a vysvětlil, že některé třídy jdou na plavání a jiné do kina, objednaného dva měsíce předem, takže dopoledne ve škole skoro nikdo nezůstane.

Například Gymnázium Česká a Gymnázium olympijských nadějí stávkovat nebude, i když se studentům obsazení resortu školství také nelíbí. „Rozhodli jsme se ve studentském parlamentu, že pokud je radní jen zvolena do funkce, že teď nebudeme stávkovat. Počkáme si na její kroky. Pokud by učinila rozhodnutí, se kterými bychom nesouhlasili, potom bychom se zapojili do protestů," uvedla členka studentského parlamentu Kristýna Žlábková.

Podle studentky Lucie Jakubcové se třeba sobotní demonstrace žáci školy účastnili, ale jako jednotlivci. „Pozdě bycha honit," poznamenala 
k celé situaci kolem vedení školského resortu její spolužačka Marcela Semelbauerová a dodala, že dění v krajském zastupitelstvu se spolužačkami sledují a nelíbí se jim. Při volbách ale podle ní bohužel odpůrci KSČM nedali dostatečně najevo svůj názor. „Hrozně moc mladých řeklo, já volit nepůjdu. My jsme volili, a komunisty rozhodně ne," konstatovala za celou skupinku Lucie  Čajkovičová.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola nabídl protestujícím studentům, aby vytvořili pracovní skupinu, která by s vedením resortu školství byla stále v kontaktu. Studenti na to zatím ale nepřistoupili. Vyměnit Vítězslavu Baborovou ale Zimola nehodlá. Ani lídr komunistů v Jihočeském kraji Petr Braný nepřipouští, že by se komunisté tohoto postu sami vzdali.

Dnešní stávka se na školách bude týkat druhé vyučovací hodiny.