„V tuto chvíli vše nasvědčuje tomu, že na 90% stávka bude,“ potvrdila ve čtvrtek Deníku chystanou akci dopravních odborů Jana Kašparová, tisková mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů. Odbory bojují za to, aby pro zaměstnanecké výhody byly zachovány výhodnější daňové podmínky. „Týká se to všech zaměstnanců,“ zdůraznil předseda odborového dvazu pracovníků dopravy a silničního hospodářství Jan Rejský. Jedná se třeba o příspěvky na stravování, rekreaci, nebo režijní jízdenky.

V jižních Čechách jsou stávce nejblíže železničáři. „Odbory už stávku oznámily vedení firmy,“ potvrdila tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

„Informace o stávce určitě sleduji. V pondělí má být od čtyř do devíti, takže bych nemohl jet do školy,“ říká Pavel Zeman z Českých Budějovic, který dojíždí na střední školu do Sezimova Ústí. „Pojedu asi v neděli, ve škole nám to neomluví, už jsme si to zjišťovali,“ dodal Zeman. Někteří jeho spolužáci prý s nadsázkou řekli, že když nebude žádná doprava, budou muset do školy na kole.

Jednání s vládou a parlamentem o příslušné novele zákona sice ještě pokračují, ale je nepravděpodobné, že by se podařilo novelu do pondělního rána schválit. I když premiér svolal ještě na čtvrteční podvečer mimořádné zasedání vlády. Chce se pokusit stávku odvrátit.

Informace

V rámci Českých drah se každý den vypravuje přes sedm tisíc vlaků. Pokud se stávka opravdu uskuteční, pak zasáhne celou železniční síť. „V pátek dopoledne budeme vědět více konkrétních informací,“ odkázala na probíhající jednání Pistoriusová. „Budeme se snažit minimalizovat dopad stávky na cestující,“ doplnila tisková mluvčí Českých drah. Vyjednávání s autobusovými dopravci už začalo. Má zajistit, aby alespoň na klíčových trasách byla zajištěna náhradní doprava. Dráhy také zjišťují, kdo ze zaměstnanců se ke stávce připojí a kdo ne. Ti, kteří zůstanou v práci, by měli být nápomocni cestujícím, aby se nádraží a stanice neproměnily v „mrtvé pevnosti“.

Na stanicích a nádražích by měly být veřejnosti v každém případě k dispozici tištěné informace, je také možné volat placenou informační linku Českých drah 840 112 113 a dráhy chtějí zpravit veřejnost i dalšími způsoby.

Městské autobusy

Pravděpodobně budou stávkovat i zaměstnanci městské hromadné dopravy v Praze. V Českých Budějovicích se zatím ke stávce v rámci MHD nikdo nehlásí. „Jako předseda představenstva Dopravního podniku města České Budějovice nemám žádné informace o případné stávce v MHD v Českých Budějovicích. Předpokládám tudíž, že provoz bude probíhat dle platných jízdních řádů,“ uvedl ve středu českobudějovický primátor Juraj Thoma. Odbory v MHD čekají podle informací Deníku na výsledek jednání s poslanci.

Autobusoví dopravci v jihočeském regionu zřejmě stávkovat nebudou. Podle informací, které byly ve čtvrtek odpoledne k dispozici se nechystaly stávkovat odbory ani v táborském COMETTu ani v českobudějovickém JIHOTRANSu. Zaměstnanci ČSAD JIHOTRANS se ke stávce nepřipojí, ale formálně ji podpoří. S vedením firmy už odbory v tomto smyslu jednaly. Podle Roberta Krigara, generálního ředitele ČSAD JIHOTRANS připadají v úvahu například letáky vyvěšené v autobusech. „Závodní výbor bude zasedat v pátek, tam se to bude řešit,“ uvedl ve čtvrtek Krigar.