Takto by mohla vypadat úterní stávka na železničních tratích, pokud by strojvedoucí opravdu stávkovali. Do protestu proti vládním reformám se ale v mnohých městech zapojí i nemocnice či dopravní podniky.

„Teď děláme vše proto, aby strojvedoucí vlaky nezastavili,“ uvedl k případné stávce tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. „Ale pokud se bude stávkovat, tak máme přesně připravený plán, kde, kdy a jak budou jednotlivé vlaky jezdit,“ doplnil.

„No to raději cestu k mladým do Prahy o den posunu. Nechci se nervovat, jestli nezůstanu někde trčet,“ uvažovala v pondělí důchodkyně Věra Truhlářová.

„Na našich webových stránkách jsou podrobné seznamy všech regionálních i dálkových tratí, kterých by se stávka měla dotknout. Proto radíme cestujícím, aby sledovali naše internetové stránky. Ale pro nás je opravdu klíčové, aby k žádné stávce nedošlo,“ znovu upozornil Kubala.

Cestující, kteří jezdí českobudějovickou městskou hromadnou dopravou, se ale nemusejí bát vůbec. Dopravní podnik již před časem uklidnil lidi, že autobusy a trolejbusy během hodinového protestu budou jezdit podle normálních jízdních řádů.

Dlouho dopředu je také rozhodnuto, že stávka nijak nenaruší chod českobudějovické nemocnice. „Vedení nemocnice informoval předseda odborové organizace Lubomír Francl o tom, že stávku podpoří zdravotníci pouze peticí. Nebude omezen žádný provoz naší nemocnice,“ ubezpečil veřejnost mluvčí Jan Dušek.

„To víte, že se mi ty změny taky nelíbí, ale tahle stávka je divná. Jako v kocourkově. Nebo v té pohádce – oblečená, neoblečená, stávka, nestávka, nápis „Stávkujeme“ nic neřeší,“ mávl rukou nad protestem proti chystaným vládním reformám dělník Vítězslav Kaňka.