Přesně tak v úterý vypadala stávka železničních odborářů na hlavním nádraží v Českých Budějovicích. Jako by se ani nekonala.

„Určitě vím, že vlak pojede,“ uvedla těsně po příchodu na nástupiště blonďatá studentka Veronika Chmelová z Blatné. „Četla jsem to v novinách, že spoj pojede normálně. Ale stávku jsem nijak zvlášť neřešila, koukla jsem, jestli mi to vůbec jede a nic víc jsem neřešila,“ doplnila Chmelová s úsměvem, pak nastoupila do vlaku směrujícího do Horažďovic.

Z krajské metropole se v rámci protestu proti vládním reformám nerozjel v 11.54 hodin jenom rychlík do Prahy a pak v 13.21 neodjel osobní vlak z Budějovic do Veselí nad Lužnicí.

Tak si holt počkám

„Sakra, potřebuji jet do Ševětína,“ lamentoval pod světelnou cedulí jízdních řádů, na které svítil nápis Nejede, jeden postarší cestující. „No co se dá dělat, holt si hodinku počkám,“ mávl muž s batohem rukou a zmizel v útrobách nádražní haly.

Na provozu městské hromadné dopravy v krajské metropoli také odpoledne nebyl vůbec celorepublikový protest znát. Autobusy i trolejbusy jezdily po svých obvyklých trasách a podle běžných jízdních řádů. Odbory dopravního podniku totiž ke stávce nesáhly.

Ani včeskobudějovické nemocnici pacienti nepocítili žádnou změnu oproti normálnímu provozu.

Turisté měli smůlu

Úterní stávka zarazila turisty, kteří se přijeli podívat na jednu z nejnavštěvovanějších jihočeských památek.

Do hodinové stávky se totiž připojil i zámek Hluboká nad Vltavou. Od třinácté do čtrnácté hodiny se tak nekonala žádná prohlídka a brány zámku zůstaly zavřeny.