To už je teď, téměř čtrnáct dní dopředu, více než jasné. V plánované době, 24. června od 13 do 14 hodin, autobusy a trolejbusy budou tedy jezdit normálně.

Odbory zatím neví

„O tom, zda se odborová organizace v Dopravním podniku města České Budějovice zapojí do stávky, nemáme zatím od místní odborové organizace oficiální informace,“ potěšil včera většinu pasažérů vedoucí útvaru obchodu a podpůrných služeb DP Daniel Jírovec. „V případě, že by se odborová organizace do stávky zapojila, taky budeme zcela eliminovat dopad na cestující. Provoz na všech linkách městské hromadné dopravy tedy bude zabezpečen v plném rozsahu, a to i v době případné stávky,“ zdůraznil.

Cestující, které včera Deník oslovil na zastávkách, příliš netušili, že by se mělo v dopravních podnicích vůbec stávkovat.

„Nevěděl jsem to, ale připadá mi, že dneska je moderní stávkovat proti všemu,“ zasmál se osmnáctiletý Milan Norbert, který bydlí v krajském městě na internátu. „A i kdyby stávkovali, tak mě by to bylo asi jedno. Autobusem zase tak často nejezdím,“ dodal.

To pětapadesátiletá Jana Luhačová z Českých Budějovic má na případné protesty zase jiný názor.

„Jen ať stávkují, vždyť takhle Topolánkova vláda, to je něco příšerného. Opravdu mi však uniká systém, že by sice protestovali proti reformám, ale jezdili by dál. Tak k čemu by to bylo, ne?“ pokrčila Luhačová rameny.

Bez ohledu na České Budějovice se v mnoha dalších městech České republiky městská hromadná doprava ve stanovené datum opravdu na hodinu zastaví. Odpoledne tak budou mít například smůlu Pražané, metro se také nerozjede.

Předseda Odborového svazu dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Jan Rejský předpokládá, že se do stávky zapojí přes sto tisíc odborářů.

Ten samý den budou proti vládě protestovat i zdravotníci a už v pondělí projeví svůj nesouhlas i učitelé.