„Souhlasíme s tím, že ve školství je málo peněz, nejen na platy, ale i pomůcky. Máme přeplněné třídy, jsme ve školce deset hodin místo osmi, a učitelky nejsou za svou práci adekvátně oceňovány. A to se týká i technických pracovníků,“ vysvětluje důvody, proč se Mateřská škola Papírenská připojí ke stávce, zástupkyně ředitelky Ivana Černá.

Na Českobudějovicku se podle aktuálních informací od školských odborů připojí ke stávce celkem 914 pracovníků ze 49 škol, to je zhruba třetina všech škol v okrese. Čísla se mohou do pondělka ale ještě zvýšit.

„Převážně větší účast mají mateřské školy, a to i venkovské, pak jsou základní a střední školy,“ upřesnila k počtu stávkujících zařízení Eva Soukalová, předsedkyně krajské a oblastní rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.

V krajské metropoli zůstane zcela zavřeno jedenáct mateřinek, což je 73 % ze všech školek, a pět základních škol (36 % z celkového počtu). Pracovat nebude ani školní jídelna v ZŠ Pohůrecká.

Ostatní vzdělávací zařízení své brány nezavřou, nicméně s důvody stávky sympatizují. „Nejdeme do toho, protože jeden den je málo,“ prohlásil českobudějovický učitel Ivan Barták. Ale se stávkujícími souhlasí. „Ve sporu s ministerstvem jde o celé školství. Do červivého systému nasadili touto zdánlivou reformou dalšího červa,“ popsal svůj pohled na věc mladý učitel matematiky.

Zvýšení platů a dorovnání rozpočtu ve školství budou stávkující prosazovat v pondělí v 15 hodin demonstrací před Úřadem vlády. Z Českých Budějovic odboráři vypravují do Prahy dva autobusy, další učitelé dorazí vlastními auty. „Od nás pojede určitě víc než sto lidí,“ vypočítává Soukalová.