Mnohé další školy omezily provoz, upravily výuku a nestávkující školy vyjádřily svůj protest alespoň stanoviskem, které posílaly rodičům žáků. „Průměrný plat učitelů je stejný jako částka, o kterou se od 1. ledna 2008 zvýší plat premiéra,“ hlásí například jeden bod na letáku ZŠ Borek.

Nejde jen o platy

Nejde však jen o platy učitelů. Školy potřebují peníze na pomůcky, vybavení a realizaci nových školských vzdělávacích programů.


„Jestliže máme být škola, která používá moderní pomůcky a učebnice, pokud má finanční ohodnocení pracovníků odpovídat tomu, jak pracují, je nutné, aby bylo ve školství více peněz,“ vysvětluje Marie Nedvědová, ředitelka ZŠ Máj II v Českých Budějovicích, proč se škola, byť víceméně jen formálně, přidala k požadavkům odborů.


„Kdybych neměl přesčasy, tak se neuživím,“ řekl Deníku středoškolský učitel občanské výchovy z Českých Budějovic Petr Veselý. Ke stávce se ale nepřidal, ačkoliv s ní souhlasí. „Nemyslím si, že by rodiče měli být rukojmím,“ říká.

Zavřít na měsíc

„Bavím se o tom v hodině se studenty a jsem překvapen, co si o tom myslí. Spousta z nich byla na zahraničních studijních pobytech a mají povědomí o tom, jak propastné rozdíly jsou mezi školstvím v západních zemích a tím českým,“ dodává Veselý.


Stávkující učitelé měli ale radikálnější názory. „Zavřel bych školy na měsíc, aby konečně veřejnost pochopila, že vzdělání a zdravotnictví jsou absolutně nejdůležitější,“ rozhořčuje se pedagog z českobudějovického gymnázia, který si nepřál být jmenován.

Program pro děti

Rodičům žáků ze stávkujících škol včera nezbylo nic jiného, než najít dětem jiný program. „Moje dcerka je s babičkou a s tatínkem, který má volno. Mě stávka nevadí,“ řekla Deníku matka pětileté Elišky, jejíž mateřská škola byla zavřena, Martina Čermáková.


Takové možnosti ale mnozí rodiče neměli. Mateřské centrum Máj zažilo včera hotový chaos. „Byli jsme nabiti doslova k prasknutí,“ komentovala situaci, kdy na dopolední program přišlo kvůli stávce mnohem víc dětí, Romana Kropíková z MC Máj.


„Maminky přivedly děti, které neměly kam dát, a my jsme pro ně už neměli lístky,“ dodala s tím, že situaci nakonec zvládli.
Kromě základních, středních i mateřských škol, mnohde stávkovaly také školní družiny a jídelny.