Ztichlé vlakové nádraží v Českých Budějovicích ve čtvrtek ráno bylo znamením stávky v dopravě. Cestující ze všech koutů Českobudějovicka, podobně jako jinde v republice, museli volit náhradní přepravu. Vlaky nepojedou celý den. Městská hromadná doprava v krajském městějezdí zcela bez omezení.

Cestující většinou počítali s tím, že vlaky nepojedou. Někteří ale spoléhali na náhradní dopravu. "Jedu do Petříkova na kurs. Všude říkali, že budou náhradní spoje. Ale nic tam nejede," posteskl si Milan Sojka, který ráno vyrazil ze šumavského Zdíkova a přes Vimperk přijel do Budějovic autobusem. Jenže kraj slíbil jen posílení spojů na pravidelných autobusových trasách. Tam, kam jezdí jen vlaky, žádná náhradní doprava nebyla slíbena.

"Naštěstí jsem chytnul kolegu ještě v Budějovicích. Odveze mě autem," popsal Sojka řešení cestovní komplikace. Věc by ale klidně vyřešil i menším pochodem. "Jel bych do Nových Hradů a odsud šel pěšky. Došel bych to v pohodě. Dvacet, třicet kilometrů není problém, když se jde nalehko," naznačil sympatický mladý muž, že je trénovaný a že je zvyklý nést víc, než jen středně velký batoh, který měl na zádech před českobudějovickým autobusovým nádražím.

Jiní cestující doufali, že stávka nakonec nebude. Ve čtvrtečním ránu pak třeba zamířil k pokladnám na budějovickém vlakovém nádraží Josef Kolář, aby reklamoval jízdenku. "Chtěl jsem jet do Zlivi. Teď pojedu asi autem, co mi zbývá," konstatoval Kolář poté, co úspěšně vyřídil na přepážce reklamaci a dostal nazpět jízdné.

V dopravě v Českých Budějovicích ráno nechyběly kuriózní situace. MHD sice měla fungovat, ale na zastávce Vltava sledovali překvapeně někteří cestující před osmou ranní, jak je míjí autobus s číslem devět, označený stávka, aniž by ale v zastávce nabral čekající cestující. Ty vzal až trolejbus, opět "devítka", jedoucí za chvíli, také s označením stávka za předním sklem. Jenže dojel jen do zastávky na Strakonické ulici, kde bylo pasažérům oznámeno, že je tam konečná. Museli přestoupit do dalšího trolejbusu, zase s číslem devět, tentokrát ale neoznačeného nápisem stávka, a pak dál pokračovali v cestě. Podle vyjádření dopravního podniku ale nic z uvedeného nemělo se stávkou nic společného.

Označení vozů bylo věcí řidičů a neovlivnilo nijak provoz. Všechny autobusy, které měly v zastávce na sídlišti zastavit, tak kolem osmé hodiny také učinily. A dojem z poloviční jízdy způsobila skutečnost, že spoj odbočuje ze Strakonické do vozovny. Aby ale nejel celou cestu prázdný, což cestující v minulosti kritizovali, tak nabírá pasažéry alespoň na část trasy.

Spolehlivě včera vyjely autobusy ČSAD Jihotrans. Kupodivu jim ale na Českobudějovicku vesměs ubylo cestujících. „Do autobusu nastoupilo znatelně míň lidí. Studentů i pracujících,“ popsal svůj dojem z cesty Lukáš Lejsek z Trhových Svinů, který včera absolvoval do Budějovic pravidelnou cestu do školy.

Menšího počtu pasažérů si všimla i Karolína Fialová, která do Budějovic přijela z Římova. Poznamenala, že z jejích spolužáků ale někteří do školy nepřijdou a už předem to zdůvodnili stávkou na železnici. I podle svědectví řidičů některých ranních spojů cestujících spíše ubylo. Výjimkou byl jen autobus z Týna nad Vltavou, který jel do Budějovic přes Dříteň. „Vezl jsem i děti, které se mnou pravidelně nejezdí,“ konstatoval řidič jednoho ze spojů na konečné v Budějovicích.

Omezení dopravy se projevilo v hlubocké Střední škole elktrotechnické a centru odborné přípravy. Podle odhadu zástupce ředitele pro praktické vyučování Jana Kašpara nedorazilo v důsledku stávky do školy necelých třicet dětí. Kašpar ale zapochyboval o tom, že by všichni byli bez šance najít náhradní dopravu. „Hned po ránu jsem třídy obešel, trošku tam pokles byl,“ zmínil Kašpar. Chod školy to ale podle zástupce ředitele neovlivnilo. Celkem má 430 žáků. „Spíš si myslím, že toho využili,“ doplnil Kašpar na adresu chybějících a připojil, že z Budějovic i odjinud je možné i autobusové spojení.

Protestní pochod

Bezesporu více než stovka nespokojených lidí s prapory a transparenty, se za hlasitého pískotu a troubení vydala úderem 9. hodiny dopolední na pochod Českými Budějovicemi. Po cestě od domu kultury Metropol přes náměstí a Lannovu třídu k nádraží a pak Žižkovou ulicí zpět rozdávali letáky, trikolory, samolepky a další propriety. Část průvodu došla až před krajský úřad, kde se setkala s hejtmanem Jiřím zimolou. Ten protestující ujistil o své osobní podpoře a sympatiích vůči jejich snaze. I lidé, které průvod míjel na ulici, reagovali na protestní akci vesměs pozitivně, dokonce se našli i tací, kteří odborářům kynuli a mávali z oken podél trasy.

„Není to stávka, je to jenom shromáždění, kterým chceme vyjádřit podporu dopravním svazům, které stávku vyhlásily. Pochodem bychom rádi ukázali občanům, že nám není lhostejný jejich osud. Pan Nečas se svou vládou říká, že chce chránit občany této republiky proti odborářům, my tvrdíme, že je to obráceně, cítíme jako naši povinnost oslovovat veřejnost a chránit občany této země před vládou pana Nečase a jemu podobnými, dát najevo náš nesouhlas s nepřijatelnými reformami, které tato vláda připravuje,“ prohlašoval během několika zastavení v centru města Jan Švec z odborového svazu Kovo.

Zároveň ale zdůraznil, že zájmem odborářů rozhodně nebylo způsobit jakékoli problémy ve městě. „Naším zájmem není blokovat dopravu nebo dělat nějaké nepříjemnosti, působit problémy řadovým občanům, chceme být spořádaným průvodem,“ připomněl všem účastníkům. Třebaže demostrace budila pozornost široko daleko, žádné citelné komplikace skutečně nezpůsobila. Pouze krátce si ale museli v několika místech počkat řidiči, které zastavoval na nezbytně nutnou dobu policejní doprovod.

Jedni z těch, kdo se s průvodem náhodou potkal, byli i pan Václav a paní Jana z Českých Budějovic. „Také s chystanými reformami nesouhlasíme, myslíme si navíc, že média všeobecně snahu odborů zlehčují. Vláda by měla odstoupit, ti, kdo v ní jsou, by měli jít pryč. Pokud nebudou účinně řešit korupci, nemají tam co dělat. Peníze, které vyberou na daních, jednoduše vytunelují. Žádné rozumné zákony v tomto ohledu nepřijímají. Kde je přiznání majetku politiků, kteří přicházejí do funkce? Kde je progresivní daň?,“ zlobili se oba senioři. Netajili se ani tím, že by uvítali podstatně ostřejší protesty: „Tahle forma stávky je příliš měkká. Pokud by chtěl tento národ něčeho dosáhnout, musí své zájmy hájit důrazněji. Jsme důchodci, ale jsme pro, aby se doprava úplně zastavila. I kdyby se nás to dotklo a omezilo nás to, bereme to,“ tvrdili.

„Šli bychom určitě taky, ale jsme zrovna na brigádě,“ litovali Jana Voříšková a Adam Kantor, studenti budějovických vysokých škol, když se míjeli s průvodem. „S tím, co se snaží všichni stávkující dát najevo, naprosto souhlasím, co se děje v této zemi, se ani mně vůbec nelíbí. Nejsem výjimka mezi mladými, pořádně naštvaní jsou už ale nejen mladí. Důchodová reforma a vůbec balíček opatření, která se teď připravují, by měl vypadat tak, aby na něj nedopláceli lidé, kteří tenhle stav vůbec nezavinili. Momentálně to vypadá, že to tak dopadne a ti, co si nejvíc nahrabali, co rozkradli naši zemi, reformy připravují. Pozastavuji se nad jejich drzostí a vůbec se mi to nelíbí,“ nebere si servítky mladý muž.

Nebyl sám, kdo hlučnému, ale jinak disciplinovanému průvodu vyjadřoval sympatie. „Držím jim palce. Mají pravdu, politici se hádají s odpuštěním jako psi, ale na rozumné vládnutí a ustanovení správných zákonů nemají čas. Tenhle protest by měl být prvním upozorněním, že lidé nejsou spokojení a varováním, je otázkou, jestli si z toho ti nahoře něco vezmou,“ krčí rameny Jan Krutílek, který spolu s ženou přijel na jich Čech na rekreaci se severní Moravy a shodou okolností u českobudějovického nádraží průvod odborářů potkal.

Rozhořčením se natajila ani jedna z mladých účastnic protestu, paní Lucie B. z Českých Budějovic. „Nechci, aby můj syn, kterému je teď deset, odcházel do důchodu v pětasedmdesáti letech, ani já nechci jít do důchodu v sedmdesáti. Když udělám chybu v práci, zaplatím ji do posledního halíře. Chci, aby byli politici také zodpovědní za své činy a ne aby na ně dopláceli normální občané. Proto se účastním tohoto protestu, proto mám tato hesla,“ ukazovala na svůj oboustranný transparent. Ten na líci vyzýval: Papaláši, přestaňte už krást, na rubu stálo: Happy Birthday, Klaus. „Vzpomněla jsem si, že náš pan prezident má dneska narozeniny, tak mu přeju všechno nejlepší a aby se začal trochu víc starat o nás, normální lidi,“ vysvětlovala své postoje. „Myslím si, že stávka má smysl i v té podobě, v jaké se uskutečnila, tvrdší může být kdykoli později,“ dodala k názoru, že umírněným protestem lze těžko dosáhnout změny.

Stávka má vyjádřit nesouhlas odborů s některými reformami, například s posouváním hranice odchodu do důchodu. Vláda naproti tomu reformy obhajuje jako nezbytný krok, vyvolaný třeba demografickým vývojem.