VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stávku zahájily vlaky, náměstím prošel průvod

České Budějovice - Vlaky zůstaly ve čtvrtek stát. Kvůli stávce.

16.6.2011 4
SDÍLEJ:

Průvod stávkujících odborářů ucpal Žižkovu třídu v Českých Budějovicích. Foto: Deník/Václav Pancer

Ztichlé vlakové nádraží v Českých Budějovicích ve čtvrtek ráno bylo znamením stávky v dopravě. Cestující ze všech koutů Českobudějovicka, podobně jako jinde v republice, museli volit náhradní přepravu. Vlaky nepojedou celý den. Městská hromadná doprava v krajském městějezdí zcela bez omezení.

Cestující většinou počítali s tím, že vlaky nepojedou. Někteří ale spoléhali na náhradní dopravu. "Jedu do Petříkova na kurs. Všude říkali, že budou náhradní spoje. Ale nic tam nejede," posteskl si Milan Sojka, který ráno vyrazil ze šumavského Zdíkova a přes Vimperk přijel do Budějovic autobusem. Jenže kraj slíbil jen posílení spojů na pravidelných autobusových trasách. Tam, kam jezdí jen vlaky, žádná náhradní doprava nebyla slíbena.

"Naštěstí jsem chytnul kolegu ještě v Budějovicích. Odveze mě autem," popsal Sojka řešení cestovní komplikace. Věc by ale klidně vyřešil i menším pochodem. "Jel bych do Nových Hradů a odsud šel pěšky. Došel bych to v pohodě. Dvacet, třicet kilometrů není problém, když se jde nalehko," naznačil sympatický mladý muž, že je trénovaný a že je zvyklý nést víc, než jen středně velký batoh, který měl na zádech před českobudějovickým autobusovým nádražím.

Jiní cestující doufali, že stávka nakonec nebude. Ve čtvrtečním ránu pak třeba zamířil k pokladnám na budějovickém vlakovém nádraží Josef Kolář, aby reklamoval jízdenku. "Chtěl jsem jet do Zlivi. Teď pojedu asi autem, co mi zbývá," konstatoval Kolář poté, co úspěšně vyřídil na přepážce reklamaci a dostal nazpět jízdné.

V dopravě v Českých Budějovicích ráno nechyběly kuriózní situace. MHD sice měla fungovat, ale na zastávce Vltava sledovali překvapeně někteří cestující před osmou ranní, jak je míjí autobus s číslem devět, označený stávka, aniž by ale v zastávce nabral čekající cestující. Ty vzal až trolejbus, opět "devítka", jedoucí za chvíli, také s označením stávka za předním sklem. Jenže dojel jen do zastávky na Strakonické ulici, kde bylo pasažérům oznámeno, že je tam konečná. Museli přestoupit do dalšího trolejbusu, zase s číslem devět, tentokrát ale neoznačeného nápisem stávka, a pak dál pokračovali v cestě. Podle vyjádření dopravního podniku ale nic z uvedeného nemělo se stávkou nic společného.

Označení vozů bylo věcí řidičů a neovlivnilo nijak provoz. Všechny autobusy, které měly v zastávce na sídlišti zastavit, tak kolem osmé hodiny také učinily. A dojem z poloviční jízdy způsobila skutečnost, že spoj odbočuje ze Strakonické do vozovny. Aby ale nejel celou cestu prázdný, což cestující v minulosti kritizovali, tak nabírá pasažéry alespoň na část trasy.

Spolehlivě včera vyjely autobusy ČSAD Jihotrans. Kupodivu jim ale na Českobudějovicku vesměs ubylo cestujících. „Do autobusu nastoupilo znatelně míň lidí. Studentů i pracujících,“ popsal svůj dojem z cesty Lukáš Lejsek z Trhových Svinů, který včera absolvoval do Budějovic pravidelnou cestu do školy.

Menšího počtu pasažérů si všimla i Karolína Fialová, která do Budějovic přijela z Římova. Poznamenala, že z jejích spolužáků ale někteří do školy nepřijdou a už předem to zdůvodnili stávkou na železnici. I podle svědectví řidičů některých ranních spojů cestujících spíše ubylo. Výjimkou byl jen autobus z Týna nad Vltavou, který jel do Budějovic přes Dříteň. „Vezl jsem i děti, které se mnou pravidelně nejezdí,“ konstatoval řidič jednoho ze spojů na konečné v Budějovicích.

Omezení dopravy se projevilo v hlubocké Střední škole elktrotechnické a centru odborné přípravy. Podle odhadu zástupce ředitele pro praktické vyučování Jana Kašpara nedorazilo v důsledku stávky do školy necelých třicet dětí. Kašpar ale zapochyboval o tom, že by všichni byli bez šance najít náhradní dopravu. „Hned po ránu jsem třídy obešel, trošku tam pokles byl,“ zmínil Kašpar. Chod školy to ale podle zástupce ředitele neovlivnilo. Celkem má 430 žáků. „Spíš si myslím, že toho využili,“ doplnil Kašpar na adresu chybějících a připojil, že z Budějovic i odjinud je možné i autobusové spojení.

Protestní pochod

Bezesporu více než stovka nespokojených lidí s prapory a transparenty, se za hlasitého pískotu a troubení vydala úderem 9. hodiny dopolední na pochod Českými Budějovicemi. Po cestě od domu kultury Metropol přes náměstí a Lannovu třídu k nádraží a pak Žižkovou ulicí zpět rozdávali letáky, trikolory, samolepky a další propriety. Část průvodu došla až před krajský úřad, kde se setkala s hejtmanem Jiřím zimolou. Ten protestující ujistil o své osobní podpoře a sympatiích vůči jejich snaze. I lidé, které průvod míjel na ulici, reagovali na protestní akci vesměs pozitivně, dokonce se našli i tací, kteří odborářům kynuli a mávali z oken podél trasy.

„Není to stávka, je to jenom shromáždění, kterým chceme vyjádřit podporu dopravním svazům, které stávku vyhlásily. Pochodem bychom rádi ukázali občanům, že nám není lhostejný jejich osud. Pan Nečas se svou vládou říká, že chce chránit občany této republiky proti odborářům, my tvrdíme, že je to obráceně, cítíme jako naši povinnost oslovovat veřejnost a chránit občany této země před vládou pana Nečase a jemu podobnými, dát najevo náš nesouhlas s nepřijatelnými reformami, které tato vláda připravuje,“ prohlašoval během několika zastavení v centru města Jan Švec z odborového svazu Kovo.

Zároveň ale zdůraznil, že zájmem odborářů rozhodně nebylo způsobit jakékoli problémy ve městě. „Naším zájmem není blokovat dopravu nebo dělat nějaké nepříjemnosti, působit problémy řadovým občanům, chceme být spořádaným průvodem,“ připomněl všem účastníkům. Třebaže demostrace budila pozornost široko daleko, žádné citelné komplikace skutečně nezpůsobila. Pouze krátce si ale museli v několika místech počkat řidiči, které zastavoval na nezbytně nutnou dobu policejní doprovod.

Jedni z těch, kdo se s průvodem náhodou potkal, byli i pan Václav a paní Jana z Českých Budějovic. „Také s chystanými reformami nesouhlasíme, myslíme si navíc, že média všeobecně snahu odborů zlehčují. Vláda by měla odstoupit, ti, kdo v ní jsou, by měli jít pryč. Pokud nebudou účinně řešit korupci, nemají tam co dělat. Peníze, které vyberou na daních, jednoduše vytunelují. Žádné rozumné zákony v tomto ohledu nepřijímají. Kde je přiznání majetku politiků, kteří přicházejí do funkce? Kde je progresivní daň?,“ zlobili se oba senioři. Netajili se ani tím, že by uvítali podstatně ostřejší protesty: „Tahle forma stávky je příliš měkká. Pokud by chtěl tento národ něčeho dosáhnout, musí své zájmy hájit důrazněji. Jsme důchodci, ale jsme pro, aby se doprava úplně zastavila. I kdyby se nás to dotklo a omezilo nás to, bereme to,“ tvrdili.

„Šli bychom určitě taky, ale jsme zrovna na brigádě,“ litovali Jana Voříšková a Adam Kantor, studenti budějovických vysokých škol, když se míjeli s průvodem. „S tím, co se snaží všichni stávkující dát najevo, naprosto souhlasím, co se děje v této zemi, se ani mně vůbec nelíbí. Nejsem výjimka mezi mladými, pořádně naštvaní jsou už ale nejen mladí. Důchodová reforma a vůbec balíček opatření, která se teď připravují, by měl vypadat tak, aby na něj nedopláceli lidé, kteří tenhle stav vůbec nezavinili. Momentálně to vypadá, že to tak dopadne a ti, co si nejvíc nahrabali, co rozkradli naši zemi, reformy připravují. Pozastavuji se nad jejich drzostí a vůbec se mi to nelíbí,“ nebere si servítky mladý muž.

Nebyl sám, kdo hlučnému, ale jinak disciplinovanému průvodu vyjadřoval sympatie. „Držím jim palce. Mají pravdu, politici se hádají s odpuštěním jako psi, ale na rozumné vládnutí a ustanovení správných zákonů nemají čas. Tenhle protest by měl být prvním upozorněním, že lidé nejsou spokojení a varováním, je otázkou, jestli si z toho ti nahoře něco vezmou,“ krčí rameny Jan Krutílek, který spolu s ženou přijel na jich Čech na rekreaci se severní Moravy a shodou okolností u českobudějovického nádraží průvod odborářů potkal.

Rozhořčením se natajila ani jedna z mladých účastnic protestu, paní Lucie B. z Českých Budějovic. „Nechci, aby můj syn, kterému je teď deset, odcházel do důchodu v pětasedmdesáti letech, ani já nechci jít do důchodu v sedmdesáti. Když udělám chybu v práci, zaplatím ji do posledního halíře. Chci, aby byli politici také zodpovědní za své činy a ne aby na ně dopláceli normální občané. Proto se účastním tohoto protestu, proto mám tato hesla,“ ukazovala na svůj oboustranný transparent. Ten na líci vyzýval: Papaláši, přestaňte už krást, na rubu stálo: Happy Birthday, Klaus. „Vzpomněla jsem si, že náš pan prezident má dneska narozeniny, tak mu přeju všechno nejlepší a aby se začal trochu víc starat o nás, normální lidi,“ vysvětlovala své postoje. „Myslím si, že stávka má smysl i v té podobě, v jaké se uskutečnila, tvrdší může být kdykoli později,“ dodala k názoru, že umírněným protestem lze těžko dosáhnout změny.

Stávka má vyjádřit nesouhlas odborů s některými reformami, například s posouváním hranice odchodu do důchodu. Vláda naproti tomu reformy obhajuje jako nezbytný krok, vyvolaný třeba demografickým vývojem.

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 15 000 Kč

Finanční poradci specialisté SPECIALISTA PRODEJE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: SŠ/VŠ, komunikativnost, příjemné vystupování, chuť učit se novým věcem, ŘP sk. B., Nabízíme: zázemí silné a stabilní společnosti, možnost profesního růstu, profi zaškolení zdarma, zajímavé finanční ohodnocení, portfolio klientů/kmen do správy, Zaměstnanecké výhody: bohusy/prémie, provize z prodeje, mobilní telefon, notebook, příspěvek na penzijní/životní pojištění, flexibilní začátek a konec pracovní doby, příspěvek na stravování, dovolená 5 týdnů, vzdělávací kurzy, školení, zdravotní volno/sickday, Kontakt: karolina.hirschova@kooperativa.cz. Pracoviště: Kooperativa, pojišťovna, a.s. - 001, Jiráskovo nábř., č.p. 1562, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Karolína Hirschová, +420 776 460 753.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Laboranti v biologických a příbuzných oborech 20 000 Kč

Laboranti v biologických a příbuzných oborech ODBORNÝ PRACOVNÍK/PRACOVNICE VŠ - BIOLOGICKÁ ANALÝZA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnání na dobu určitou: 6 měsíců od data nástupu, s možným následným prodloužením, Náplň práce: Provádění lab. vyšetření a měření (mikrobiologické a biologické rozbory vod, potravin, kontrola sterilizace, testy účinnosti dezinfekčních prostředků), včetně hodnocení. Zavádění nových metod a jejich validace. Samostatná práce s laboratorním informačním systémem., Požadujeme: VŠ přírodovědného směru, biologického oboru. Vzdělání nebo praxe v oboru hydrobiologie výhodou. Osvědčení o výkonu zdrav. povolání - odborný pracovník v lab. metodách a v přípravě léčivých přípravků - výhodou. Praxe v mikrobiologické laboratoři min. 2 roky. Dobrá znalost práce na PC. Organizační schopnosti, odpovědnost, spolehlivost, komunikativnost. Řidičský průkaz skupiny B. Více informací na www.zuusti.cz., Nabízíme smlouvu na dobu určitou s možným následným prodloužením, zázemí stabilní společnosti., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, 2 sick days. Pracoviště: Zdravotní ústav se sídlem v ústí nad labem - pracoviště české budějovice, L. B. Schneidera, č.p. 362, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Radka Bednářová, +420 387 748 716,606 748 716.

Management - Vrchní sestry v oblasti péče o seniory VRCHNÍ 21 300 Kč

Vrchní sestry v oblasti péče o seniory VRCHNÍ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: kvalifikace všeobecné sestry s registrací podmínkou, minimálně 4 roky praxe v sociálních službách nebo ve zdravotnictví podmínkou, praxe v sociálních službách Domov pro seniory nebo Domov se zvláštním režimem velkou výhodou, praxe ve vedení týmu podmínkou, znalost ošetřovatelských standardů a standardů sociálních služeb, manažerské dovednosti, organizační dovednosti, odolnost vůči stresu, práce na PC (MS Office), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, aktivní přístup, Plat: 10. platová třída (dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě), tedy plat 21 300,- Kč až 32 070,- Kč + možnost osobního ohodnocení po zkušební době + příplatek za vedení, Benefity: příspěvek na stravování, pružná pracovní doba, Nástup: dle dohody, Kontakt: Jana Zadražilová, pověřená vedením organizace - tel.: 775 246 104 , Přihláška do výběrového řízení: přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu Janě Zadražilové a vyzvednutí podkladů ke zpracování vize řízení ošetřovatelského úseku. , Životopisy doručujte osobně do 13.7.2018 po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou. Zpracované vize řízení ošetřovatelského úseku je třeba doručit osobně po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou nejpozději do 31.7.2018. Pracoviště: Domov důchodců chvalkov, 374 01 Trhové Sviny. Informace: Jana Zadražilová, +420 775 246 104.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 16 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Rudolfovská 750/176, České Budějovice, ŘP skupiny C nutný (skupina E + profesní průkaz výhodou). Pracoviště: Kode c.b. s.r.o., Rudolfovská tř., č.p. 750, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Zdeňka Hůlková, +420 606 075 140.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostýmy v českokrumlovské kostymérně už jsou připravené.
24

Historický kostýmovaný průvod bude mít zhruba jedenáct částí

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Dobrovolní hasiči z Písecka v požárním sportu obstáli

Písek - Po profesionálech, kteří zápolili v pátek, se na atletickém oválu v Písku sešli v sobotu ráno dobrovolní hasiči z celého kraje, aby poměřili síly v krajské soutěži.

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

Z vojenského prostoru by mohl být příměstský park

Písek - Nedaleko Písku bude prostor pro rekreační sport i odpočinek.

Svatý Jan vyhrál. „Nuda u nás nehrozí“

Jižní Čechy - Ve Svatém Janu nad Malší měli důvod k oslavě. Hned po pondělním vyhlášení výsledků 24. ročníku soutěže o jihočeskou Vesnici roku. Svatojanští vydobyli vítězství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT