„Od šesté hodiny ranní do desáté hodiny večerní sčítací komisaři zaznamenali přes tři tisíce cyklistů, bruslařů a dalších uživatelů cyklostezky,“ informovala manažerka MAS Hlubocko – Lišovsko Eva Šmolová.


Nejvíce bylo cyklistů, rok od roku však roste počet bruslařů. „Letos jich bylo téměř sedm set,“ upřesnila Šmolová. Stezku často využívají i chodci, 50 z nich bylo se psem, další s kočárky. Jak uvedli organizátoři akce, zejména vpodvečer je cyklostezka natolik vytížená, že se hovoří i o její nebezpečnosti.
Zástupci MAS proto chtějí zorganizovat ještě jedno šetření během pracovního dne. „Myslíme si totiž, že největší nápor je v pracovní den, kdy si občané Českých Budějovic po práci chtějí zarelaxovat,“ vysvětlila Šmolová. V létě stezku navíc využívají nejen občané regionu, ale cykloturisté z celé České republiky a ze zahraničí.


Zároveň se sčítáním cyklistů organizátoři uspořádali i petiční akci za výstavbu cyklo〜stezky i na pravém břehu Vltavy a rovněž za rekonstrukci asfaltu v obci Bavorovice. „Z předchozích statistik je patrné, že se bruslaři zastaví v Bavorovicích a na Hlubokou kvůli špatnému stavu asfaltu dojede málokdo. To se samozřejmě projeví i na poklesu tržeb místních majitelů restaurací,“ uvedl Jan Šmidmayer, místopředseda správní rady MAS.


Během jediného dne petici podepsalo přibližně tři sta cyklistů a bruslařů. Podle organizátorů by petice mohla v budoucnosti sloužit jako zdůvodnění případné žádosti o evropské prostředky.