I když jí za něj každou chvíli někdo nabízí nemalou částku, nikdy by jej neprodala. Jedná se totiž o rodinnou památku.

„Figurky se u nás dědí již třetí generaci, jsou tedy více než sto let staré,“ říká Koubová. Když byla malá, sestavovali si betlém vždy doma pod stromeček. Před lety však jejího otce napadlo, že by bylo hezké dávat jej za výlohu rodinného obchodu. Vyrobil tedy elektrickou točnu, díky níž mohou figurky kolem novorozeného Ježíška putovat a další doplňky a betlém se stal součástí předvánoční výzdoby krajského města.

V betlému je celkem 23 figurek. Koubová má ráda všechny, některé jsou podle ní ale přece jenom trochu zajímavější než jiné. „Určitě kamzík. Jednou jsem se kvůli tomu dokonce dohadovala se spolužákem farářem, protože se mi smál. Nakonec ale musel uznat, že nikde v bibli není psáno, že kamzík u jesliček nebyl,“ vzpomíná. Děti, které se často chodí na betlém dívat, dále obdivují hlavně myslivce s lesními zvířátky a černou kočku na střeše. Výjimkou ale nejsou ani veselé omyly, kdy si malí návštěvníci pletou stařenku s čarodějnicí a pohyblivý betlém nazývají orlojem.

Do výlohy instaluje Koubová betlém již téměř dvacet let. Pomáhají jí přitom dcery. „Trvá to asi hodinu a už je to takový náš rituál. Jedna z dcer má dokonce privilegium dávat kočku na střechu,“ dodává Koubová. Také už si neumí představit, že by betlém stál někde jinde než v obchodě. Přiznává ale, že se každý rok bojí, aby na něj nespadly knihy a nerozbily ho.