Takto by se dal stručně charakterizovat sedmý ročník amatérského vytrvalostního závodu 100 minut Lhoteckých, o kterém pořadatelé bez nadsázky říkají, že je ojedinělý ve střední Evropě.


„Závod dopadl dobře, letos se zúčastnilo přes sto osmdesát lidí, což je rekord v celé historii,“ pochválil včera sobotní amatérské klání prezident závodu Miroslav Vozňák. „Trať nebyla úplně jednoduchá, připravili jsme i pár terénních chytáků. Někteří na dlouhých rovinách jezdili i přes osmdesát kilometrů v hodině. Start byl trošku masovější. Dokonce někdo při rozběhu k motorkám vzal stroj jiného jezdce a ten ho pak musel dobíhat,“ usmál se Vozňák.
V hlavním závodu, který se jel na sto minut a jeden okruh, měřil čtyři a půl kilometru, museli závodníci ujet po vytyčené trase co nejvíce kol. Každému stroji počítal ujetá kola čip, který snímal speciální koberec v cíli.


„Já jsem tady už pošesté, hodně mě to baví. Nejlepší jsme byl druhý, předloni,“ podotkl v sobotu před samotným startem Martin Franěk se závodním strojem Jawa Pionýr SPECIÁL. „Letos bych chtěl dojet tak do pátého místa, ale i do první desítky je to super umístění,“ doplnil závodník, nasadil helmu a vydal se na start. „Loni jsem o závodu slyšel od kamarádů z Borovan a letos jsem měl čas, tak jsem tady. Ještě závod nezačal a už je to tu parádní, hlavně si pokecáme o motorkách a tak. Budu rád, když vůbec dojedu,“ naznačil s úsměvem osmnáctiletý závodník, který ještě těsně před závodem upravoval šroubovákem karburátor u svého stroje.


Sobotní sluníčko a příjemné teploty přilákaly do Lhoty opravdu hodně diváků. Někteří jen tak projížděli ves na kolech a někteří zase přijeli fandit svým favoritům i s obrovskými transparenty. „Jako na Moto GP, co?“ reagoval na nadšeně skákající dav náctiletých fanynek jeden z diváků. „Jezdím se koukat pravidelně, nejde tak ani o závod, ale o srandu. A večer je to tady bezvadné. Pořadatelé to mají vždy pěkně připravené,“ konstatoval další ze stovek přihlížejících diváků.


Letošní 100 minut Lhoteckých vyhrál Josef Čiháček, který objel dvacet kol. Druhý skončil Jan Uher mladší a bronz si odvezl Jan Kočí (oba devatenáct kol). „Soutěž týmů opanoval Nova tým, za nimi skončil Bába tým a Lovík,“ doplnil nakonec výsledky sobotního klání prezident závodu Miroslav Vozňák.