Při masopustním věnečku v českobudějovickém Domově pro seniory Hvízdal, kde posledních pět let žije, prý tančila ze všech nejvíc a do kola se nechala vyzvat dokonce i na své včerejší narozeninové oslavě. S gratulanty si také zazpívala několik oblíbených písniček.

Gertruda Štětinová pochází z Budějovic, narodila se 4. března 1914 jako nejmladší ze šesti dětí. Po vystudování reálného gymnázia pracovala v kanceláři a poté dlouhá léta prodávala v obchodech.

Práce je podle ní důležitou součástí života a možná i recept na dlouhověkost. „Pořád něco dělám," řekla Deníku stoletá oslavenkyně. Pečovatelky z domova pro seniory paní Štětinovou také vychvalovaly s tím, že ve svém věku pečuje o svou spolubydlící.

Jak prozradil její jediný syn, sedmdesátiletý Viktor Štětina, maminka dodržovala životosprávu, nikdy nekouřila, vždycky se vyhýbala alkoholu a střídmě jedla.

Stále ji provází i dobrá nálada. „Je to pohodářka, vždycky byla klidná a skromná," řekl Viktor Štětina.

Paní Štětinová měla šťastné manželství, které trvalo 58 let až do roku 1992, kdy jí náhle zemřel manžel Josef. Má jednoho syna, vnučku a pravnuka.