Na svět přišla ve stejném roce, kdy stanul norský dobrodruh Roald Amundsen jako první člověk na jižním pólu. Nikdy nepila alkohol, jedla jen střídmě a celý život se ráda a hodně pohybovala. Vyplatilo se jí to. Minulou neděli totiž oslavila Marie Koloušková z Domova důchodců na Dobré Vodě u Českých Budějovic krásné sté narozeniny.

Určité sklony k dlouhověkosti nejspíš zdědila po svých předcích, jeden z jejích bratrů, který se živil jako tesař, se také dožil požehnaného věku 94 let. „Maminka se narodila v Hůrce u Budějovic v rodině Liškových a měla šest sourozenců. Oba její rodiče pracovali v zemědělství,“ popisuje 68letá dcera Marie Dvořáková ze Starých Hodějovic.

V roce 1936 se Marie Koloušková provdala a přestěhovala se do Bukovce u Kamenného Újezdu, kde prožila v podstatě celý další život. Její manžel pracoval na dráze a ona sama v zemědělství. O dva roky později se jim narodila první dcera, která však velmi brzy zemřela. Během válečných let pak přišla na svět druhá dcera Marie. „Maminčinou největší dětskou touhou bylo stát se učitelkou ručních prací, to se jí však nikdy nesplnilo. Ve volných chvílích však šila, pletla i vyšívala pro celou rodinu i sousedky. Zvládla ušít dokonce i kabát,“ popisuje dcera. Dodává, že ačkoliv jí maminka všechny tyto činnosti samozřejmě naučila, ona sama k nim lásku nikdy nezískala.

Před necelými třiceti lety Marie Koloušková ovdověla, od té doby žila na Bukovci sama až do svých 94 let. Tehdy si zlomila nohu a skončila na delší dobu v nemocnici. „Do té doby byla velmi čilá, pak se však začal její zdravotní stav zhoršovat. Když si zlomila nohu, tak se ještě naučila chodit, ale krátce na to spadla v nemocnici z postele a zlomila si i tu druhou,“ zmiňuje dcera Marie Dvořáková.
Po druhé zlomenině už lékaři maminku neoperovali, obávali se totiž, že by to nemusel její zesláblý organismus zvládnout. Od té doby je prakticky nepohyblivá. Další velkou životní zálibou Marie Kolouškové byly kromě ručních prací i tanec a dechovka. Na plesech prý platila za vyhlášenou tanečnici a téměř žádnou tancovačku v okolí nevynechala. Mezi její oblíbené kapely patřili donedávna například Babouci nebo Budvarka.

V minulosti také údajně často běhala po doktorech, ale podle dcery to zpravidla nebylo nic vážného. „Vždycky se chovala tak trochu jako hypochondr. Jakmile od někoho slyšela o nějaké nemoci, tak si usmyslela, že ji má taky. Ráda si povídala s lidmi, vyslechla jejich problémy a pak šla do Kameňáku k lékaři, tvrdila, že je na tom úplně stejně a chtěla po něm takové nebo makové léky,“ směje se láskyplně dcera Marie.

Dlouhověkost kvete

V současné době už bohužel její maminka okolní svět příliš nevnímá. Je trvale upoutána na lůžko a přestala mluvit. Co jí však zůstalo z dřívějších let, je láska ke sladkostem všeho druhu. „Miluje cukrovinky a coca colu, tu jí musíme vždycky přivézt. Čaj do ní sestřičky jen tak nedostanou, to se s nimi chce skoro prát, ale na kolu vůbec nedá dopustit,“ vysvětluje dcera s úsměvem.

Za svůj dlouhý život se těšila Marie Koloušková ze dvou vnuček, pravnoučata však nemá. Jedna z vnuček totiž tragicky zahynula před 15 lety v mladém věku při dopravní nehodě a ta druhá – 46letá Dana, která žije v současné době ve Spojených státech amerických, je bezdětná.
Podle údajů Českého statistického úřadu žilo na konci minulého roku v České republice celkem 918 lidí starších 99 let. Jednalo se o 749 žen a 149 mužů, nejvíc jich bylo v Praze.

Vůbec nejstarší (částečně) doloženou obyvatelkou v historii Československé republiky byla Marie Bernátková. Narodila se 22. října 1857 a zemřela 4. května 1969. Dožila se 111 let. Od 16. června 1968 až do své smrti byla též nejstarším oficiálně ověřeným člověkem na světě.