Památka Železný most v Týně nad Vltavou byl postaven roku 1892 na místě původního dřevěného mostu. Stavební práce začaly 2. května roku 1892, 17. října byla provedena zatěžkávací zkouška ocelové konstrukce, 4. listopadu v 9 hodin ráno byl most slavnostně vysvěcen a zpřístupněn veřejnosti. Konstrukci vyrobila Pražská mostárna. Most je národní technickou památkou.
Železný most v Týně nad Vltavou.Zdroj: Miroslav Bžoch

Jak uvedl Jan Bukovský, mluvčí Ředitelství vodních cest České republiky, jelikož se v roce 2017 povedlo s městem Týn nad Vltavou dohodnout o realizovatelném řešení nízké podjezdné výšky úpravou jednoho pole na zdvižné, Ředitelství vodních cest České republiky se pustilo do přípravných prací.

„Právě se dokončují geologické průzkumy a zpracovává se projektová dokumentace,“ uvedl. Dodal, že hotová by měla být dokumentace ještě letos. „Stavební povolení bychom rádi získali v příštím roce,“ řekl s tím, že na jaře roku 2021 je plánované zahájení stavby. Projet pod zdvižným mostem by pak měly první lodě v roce 2022 či 2023.

Stavba je jednou z akcí, která má přispět k tomu, aby lodě o délce 44 metrů a šířce 5,5 metru dopluly z Mělníka a Prahy do jihočeské metropole. Tou další je vybudování zdvihadel Slapy a Orlík. K tomu má podle Jana Bukovského dojít kolem roku 2024.