„Za finanční podpory Nadace Partnerství jsme díky hlasování v anketě získali celkem 6438 korun jako prostředek veřejné sbírky, který jsme mohli použít buď na výsadbu nových stromů, nebo na ošetření těch dvou lip," informovala Dana Prášková, místostarostka obce Chrášťany. „Zdejší zastupitelé se přiklonili k projektu ošetření stromů, který zajistil odborný arborista Libor Švec," doplnila.

Strom roku Už v minulých letech se v celorepublikovém projektu Strom roku objevili také zajímaví zelení velikáni z Českobudějovicka. Ankety se zúčastnila například hrušeň z Otěvěku nebo dub letní z Terčina údolí u Nových Hradů. Lípa z poutního areálu v Římově dokonce celou anketu Strom roku vyhrála, když v roce 2008 získala 33 967 hlasů, což je dosud nepřekonaný rekord. V letošním ročníku ankety Strom roku 2015 je přihlášeno 70 nominací, z nichž bylo vybráno 12 finalistů. Své zastoupení má mezi nimi také Jihočeský kraj. O titul Strom roku bude bojovat i lípa v Libějovicích u Chelčic. Více informací najdete na webu www.stromroku.cz.

„Přijeli tři odborníci, kteří jen s pomocí lana vyšplhali do koruny stromů a všechny odumřelé větve odstraňovali," popsal ozdravnou kúru František Landa, jeden z obyvatel Doubravky a také hlavní strůjce myšlenky přihlásit dvě památné lípy do soutěže o nejhezčí strom roku.

Odborné ošetření si nenechaly ujít ani místní školáci.

„Děti se dozvěděly podrobnosti o projektu Strom roku, viděly úpravu v reálu a naučily se mít vztah k přírodě," řekla Dana Prášková.

„Můžou tady v budoucnu třeba posedět, nebo si v rámci školního vyučování vytvořit nějaké pracovní listy vztahující se k tomuto tématu, případně sem můžou chodit třeba randit," dodala s úsměvem místostarostka Chrášťan.

Doubravské lípy se v současnosti nacházejí nedaleko silnice Doubravka Hosty. Rostou na pozemcích obce Chrášťany a podle slov Františka Landy jsou unikátní nejen svým vzhledem, ale i stářím. Starší lípa by totiž měla v obci stát už 253 let, mladší 150 let. Obvod kmene ve výšce 130 centimetrů lípy mají 505 a 290 centimetrů.

„Když pojedete z Doubravky kamkoliv, všemi směry naši předkové vysázeli lípy. Tyhle dvě jsou ale nejstarší," vyprávěl František Landa. „Zachovaly se proto, že nejsou blízko vozovky. Dříve sice stály v místě, kudy vedla silnice, ta se ale odklonila," doplnil obyvatel Doubravky s tím, že právě díky tomu se Doubravské lípy dožily tak úctyhodného věku.

Lípy spolu s přilehlými pozemky tvoří překrásný biokoridor v blízkosti velkých lánů zemědělských pozemků. Těm, co sem zavítají, se navíc naskytne i jedinečný výhled na Písecké hory.

„Je to velmi pěkná přírodní scenérie, malebný kout na jihu Čech," řekl František Landa, který Doubravské lípy do ankety Strom roku přihlásil hned několikrát.

„Lípy jsem se do soutěže pokoušel přihlásit celkem třikrát, poprvé už v roce 2011, ale až v loňském roce se to podařilo," vyprávěl František Landa a poznamenal, že mezi dvanáct finalistů se museli jediní jihočeští zástupci probojovat z celkového počtu šestaosmdesáti nominovaných stromů.

„Máme z umístění velkou radost, ale největší zásluhu na tom má pan Landa," ocenil starosta Chrášťan Josef Vomáčka nezdolné odhodlání a vůli jednoho z místních obyvatel.