Když ale přišli blíž, zjistili, že se nejedná o absint, ale ústní vodu, která, podle toho, jak divoce se tvářili všichni, kdo ji vzali do úst, pálila jako oheň.
Jednou ze zastávek zhruba dvacítky mladých lidí, kteří zábavnou formou vysvětlovali a radili vodákům, jak mají správně pečovat o svůj chrup, bylo ve středu večer tábořiště v Novém Spolí.

Putovní tábor

„Toto je první putovní vodácký tábor k propagaci správné ústní hygieny. Jedeme z Rožmberka nad Vltavou až po Boršov nad Vltavou. Nejsme žádná levná ochutnávková akce,“ vysvětlovala Magdalena Zachová, odborný zástupce firmy Johnson a Johnson. Akci pořádá Sdružení studentů stomatologie ČR, které spolupracuje i s Českou stomatologickou komorou. Studenti zubního lékařství z celé republiky seznamují vodáky s moderními zásadami péče o ústní hygienu zábavnou formou, a to soutěžemi o ceny.

Vodáci vodákům

„Putování po Vltavě nám umožňuje setkání s lidmi, kteří leccos, většinou nevědomě, zanedbávají. Chceme podchytit opomíjenější skupinu a naučit ji, že prevence je v péči o zuby naprosto to nejdůležitější. A že při čištění zubů jsou důležité tři kroky: použití správného zubního kartáčku, vyčištění mezizubních prostor a provést výplach zubní vodou. Čili vodáci stomatologé přesvědčují vodáky,“ dodala Magdalena Zachová.

„Já jsem vyhrál bělicí pero,“ měl radost dvanáctiletý Dominik Horák z Olomouce. „Víš na co to je? Je to určeno na bělení zubů. Obsahuje peroxid, takže ten, kdo to bude používat, se musí nejprve nechat vyšetřit zubařem, aby neměl nějaký kaz,“ důkladně ho poučovala Magdalena Zachová.

„Já používám Odol. Ne nechci vyzkoušet tuhle ústní vodu, chci si dát pivo a po ní by mi nechutnalo,“ bránil se jeden z kolemjdoucích mužů. Zpočátku lidé test ústní vody odmítali, ale brzy skupinu studentů obklopil dav zájemců.

„Ideální je rovný kartáček,“ dozvěděl se například jedenadvacetiletý Michal z Rumburku, který se o problematiku živě a dlouho zajímal. S ústní vodou se nepáral, rovnou ji do sebe vyklopil a spolkl. Postupně tři panáky. „Ty nebudeš mít vypláchnutou hubu, ale žaludek,“ podotkl jeho kamarád, když Michal absolovoval kurz zacházení s dentální nití.

Studenti měli za sebou zatím pouze osvětu v kempu Na Pískárně, a po zastávce ve Spolí plánovali poučovat ještě vodáky ve Zlaté Koruně a včera večer akci zakončili na tábořišti v Boršově.

Chybí informace

„Ukazuje se, že největší problém je neinformovanost lidí. Zubaři zřejmě kvůli nedostatku času málo komunikují s pacienty. Přitom lidé mají zájem.

Důležité je, aby si mohli nové pomůcky vyzkoušet a naučili se s nimi správně zacházet,“ říkala dentální hygienistka Petra Krejčířová. „Je ale třeba také lidi zkontrolovat a i nadále je povzbuzovat v jejich péči o chrup, jinak motivace lidí klesá. A toto si právě vzali za úkol budoucí lékaři.“

PŘI OCHUTNÁVCE „OHNIVÉ“ ÚSTNÍ VODY ZAZNĚLO:

• „Ne děkuji, já si půjdu ústa radši vypláchnout tam,“ mávl muž rukou směrem, kde tekla Vltava, ale také stála hospoda.

• „Fuj, to je humus, ty vo..!“

• Nešťastná studentka: „Jak mám vysvětlovat ožralým vodákům, co je mezizubní kartáček?!“

• Mladá žena těsně po výplachu úst, když konečně nabrala dech a utřela si vyhrknuté slzy: „Mluvit můžu, a štěstím pláču ještě teď!“

• Vodáci poprvé spatřili mezizubní kartáček: „Ty vogo, co toje? Toho bych se bál! Tohle jsem v životě neviděl!“

• „Bez zubů se také dá žít,“ přitakala studentka odporujícímu vodákovi. „Ale řízek si nepokoušete.“

• Rozhovor mezi studentkou a vodákem:
S: „Já už vidím, že máte zánět dásní!“
V: „Občas se porvu…a občas se mi to kejvá,“ ukazuje přední zub.
S: "Ježiš, vy máte frakturu zubu nebo totální paradentózu!“
V: „Dostal jsem tyčí…“ Ukázalo se, že vodák je boxer.