„Akce se zúčastnilo celkem 109 policistů,“ prozrazuje komisařka Marie Russfellová z českobudějovické cizinecké policie.

„Zkontrolovali celkem 1063 osob, z toho 563 cizinců, dále pak 94 objektů a 246 vozidel.“

A že byli úspěšní.

„Ve spolupráci s kriminalisty, celníky a strážníky zajistili mimořádný úlovek na tržnici ve Strážném. Objevili zde padělky oblečení, bot, bižuterie a CD v celkové hodnotě 17,3 milionů korun.“

Policisté se zaměřili i na řidiče na hlavních jihočeských silničních tazích směrem k rakouským hranicím.

Padělatel v baru

„Na teritoriu kraje jsme dále kontrolovali ubytovny, noční bary a podniky,“ pokračuje Russfellová.

Policisté zjišťovali, zda mají cizinci v pořádku doklady a všechna potřebná povolení.

„Dále jsme pátrali po hledaných a pohřešovaných osobách, ale poskytovali jsme cizincům také informace k projektu dobrovolných návratů zpět do vlasti. V policejní síti uvízl jeden Slovák, po které bylo vyhlášeno pátrání kvůli soudu na Slovenska,“ doplňuje Russfellová.

„Jeden člověk v českobudějovickém baru se prokázal zjevným padělkem občanského průkazu. Dopustil se trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny.“

Policisté také načapali na ubytovně Slováka, který byl odsouzen za porušování domovní svobody a vloupání na tři roky a nesměl až do 26. července do České republiky.

„Dopustil se tak trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ vysvětluje Marie Russfellová.

Při akci policisté řešili celkem 40 přestupků v dopravě a v porušování zákona o pobytu cizinců. Celkem 28 přestupků zaplatili hříšníci na místě a z peněženek všem dohromady ubylo 15 900 korun.

K dobrým výsledkům akce přispěla práce specialistů na cestovní doklady, cizinečtí psovodi se psy, specialisty na drogy a mobilní kancelář vozidlo Schengenbus se speciálním technickým vybavením.