Obyvatel by se podle starosty Hůr Jiřího Borovky odvážení odpadu nijak dotknout nemělo. „Za dobrých klimatických podmínek by měla být skládka zlikvidovaná do konce tohoto roku, nejpozději pak do března roku příštího. Odvoz odpadu vychází na pět set nákladních aut, jejich řidiči budou využívat jeden z výjezdů stavby," vysvětluje.

Karel Nekola má v Hůrách chalupu přes patnáct let, dnes už tady bydlí prakticky po celý rok. Vítá, že skládka zmizí. „Aspoň už se o nás nebude mluvit jako o velkém smetišti." Popisuje, že ze začátku skládka hodně zapáchala, stejně jako po loňském požáru. „Teď už je situace poměrně dobrá. Jeden čas bylo místo rájem bezdomovců, přece jenom je tam hodně starých hadrů, asi jim bylo teplo. Osobně si myslím, že právě pobyt bezdomovců byl jeden z důvodů, proč skládka hořela." Viníka požáru, založeného úmyslně, se vypátrat nepodařilo.

Likvidace skládkyOdstranění odpadu z Hůr má na starosti firma AVE CZ, která s nabídkou přibližně 6,3 milionů korun vyhrála výběrové řízení. Na úhradě nákladů se podílí Ministerstvo životního prostředí, Jihočeský kraj, město České Budějovice i samotná obec Hůry.

Hůrským vadí odpad i smrad

Byla by to krásná projížďka polní cestou s pohledem na zelenající se louky a nedaleké České Budějovice. To by se ovšem člověku před očima nemohla zjevit obrovská hromada odpadu. Tuny slisovaných plastů, starého textilu, koberců a dalšího smetí hyzdí krajinu kolem obce Hůry už přes deset let. Ve středu začnou nelegální skládku odklízet pracovníci firmy AVE CZ.

Obyvatel Hůr Martin Blažek neskrývá rozhořčení. „Jak je vůbec možné, že si sem někdo jen tak odveze svůj nepořádek a nechá ho tu? Zápach ze skládky všichni cítíme a když před rokem hořela, nemohli jsme skoro měsíc ani větrat." Viníka situace by nechal odklízení zaplatit. „Příště už by si rozmysleli, jestli budou někde nechávat odpad," doplňuje.

Kdo na skládku zavítá, najde například vyhozené pneumatiky, rozbitou sedačku do auta nebo odhozený kočárek. Místo není nijak zabezpečené, neohraničují jej ani pásky. Dostat se k němu tak může každý. „Po zkrachovalé firmě, která sem odpad navezla, tady zůstal plot, ten ale lidé rozkradli," uvádí starosta Hůr Jiří Borovka. Skládka se podle něj vlivem neukázněných občanů rozšířila. „I kvůli tomu, že sem lidé zaváželi vlastní odpad, jsme začali jednat o likvidaci. Je vidět, že když se chce, tak to jde. Stačil nám rok a půl jednání a tento týden už se začíná odvážet. Nechápu, proč to nešlo dřív."

Kromě odpadu, který zbyl po zkrachovalé společnosti Profiakont, leží na rozsáhlé ploše roztříštěné sklo z vyhozených okenic nebo dráty z různých přístrojů. Lidé skládku rozšířili i o nefunkční domácí spotřebiče, například pračku. Kontrast okolní přírody a hromad odpadu je do očí bijící.

Jana Petrášková z Hůr má dvě děti a diví se, že skládku likvidují teprve teď. „Ještě, že je až kus za vesnicí, jinak bych měla strach děti vůbec pouštět ven. Je to tam samý střep a hromada bakterií. Jen doufáme, že nepijeme kontaminovanou vodu, nikdo nám neřekl, jestli skládka nemá na spodní vodu vliv."

Pokud vše půjde podle plánu, haldy odpadků by měly zmizet do konce roku a Hůrští by tak mohli získat zpět čisté ovzduší a ničím nerušené výhledy do okolí.

Jak šel čas se skládkou v Hůrách.

PAVLA VOLFOVÁ