Spojenectví ANO s dvanácti mandáty, HOPB s devíti zastupiteli a sdružení ODS a nezávislých kandidátů, které drží celkem osm hlasů, by zaručilo pohodlnou většinu v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu.

Dosavadní primátor a lídr vítězného hnutí ANO Jiří Svoboda zmínil, že klíčové je, zda se všechny subjekty dokáží shodnout na programových prioritách. „Dohodli jsme se, že se zástupci jednotlivých stran bilaterálně setkají nad programy, aby zjistili, zda se v nich nevyskytuje zásadní rozpor. Potom se znovu se sejdeme,“ shrnul.

Předseda ve volbách druhého hnutí Občané pro Budějovice Juraj Thoma doplnil, že hledání společné řeči bude úkolem programových týmů stran a hnutí. „Sejdou se, aby daly dohromady programové priority, na nichž by se strany případné koalice mohly shodnout,“ řekl.

Ochotu najít cestu ke spolupráci potvrdil i lídr sdružení ODS a nezávislých kandidátů Martin Kuba. „Pro nás je důležité i hledisko stability koalice, aby pak mohla priority prosadit,“ zmiňuje s tím, že i pondělní jednání naznačila, že možností, jak v Budějovicích poskládat koalici, je celá řada.

„Na stole jsou zatím všechny možné matematické varianty budoucí koalice, které výsledek voleb umožňuje,“ potvrzuje i Juraj Thoma. Zatím prý u zástupců žádné další strany nezaznamenal, že by výrazně preferovali některé z možných koaličních uspořádání.

Povolební matematika říká, že ANO stačí shodnout se na prioritách jen s jedním ze zmíněných partnerů a do party přizvat některého z menších hráčů. Vyloučit nelze ani možnost koalice, jež zcela obejde vítěze voleb.

Všechny varianty přípustných koalic jsou stále otevřeny. I podle dosavadního primátora a lídra vítězného ANO 2011 Jiřího Svobody. Nasvědčuje tomu také fakt, že v povolebních schůzkách velcí hráči nezapomínají ani na menší strany.

Kartami by mohli míchat například Piráti se svými šesti získanými mandáty. Ti ustanovili vyjednávací skupinu, ve které je lídr Lukáš Mareš, dvojka na kandidátce Zuzana Kudláčková a Svatomír Mlčoch, člen strany Zelených, která kandidovala v českobudějovických komunálních volbách společně s Piráty.

„Chceme prosadit reprezentativní radu města, ve které budou zastoupeni představitelé všech stran, které byly zvolené. S touto představou jsme seznámili ostatní strany,“ nastiňuje Lukáš Mareš. „Reakce nejsou nadšené, ale ani zamítavé,“ naznačuje.

Například podle Martina Kuby ale takový model nebude kvůli účasti KSČM v radě města pro ODS přijatelný. Lukáš Mareš naznačil, že od tohoto návrhu by Piráti byli ochotní ustoupit, svou podporu koalici ale podmiňují neúčastí Martina Kuby v městské radě a vyloučením komunistů z vedení města.I ti však navzdory odmítavým reakcím některých stran do budoucnosti města mohou se svými čtyřmi zastupiteli zasahovat, byť třeba jen formou tiché podpory. Bez šance promluvit do povolebního uspořádání nejsou ani sdružení Lidovců a TOP 09 či STAN a Čisté Budějovice.
V duchu úvah nad všemi možnými kombinacemi v budoucí koalici se ostatně nesla většina včerejších (8. října) politických schůzek. Lídr HOPB Juraj Thoma prý zatím u zástupců žádné další strany nezaznamenal, že by výrazně preferovali některé z možných koaličních uspořádání.
„Nemáme jasnou preferenci,“ potvrdil v pondělí odpoledne i Martin Kuba za své uskupení. Podle něj se dosud absolvované schůzky s možnými spojenci nevyhnuly debatám o tom, jaké koalice ve městě mohou vzniknout, kam by která spolupráce směřovala a jaké výhody a nevýhody by z jednotlivých spojenectví plynuly.