Na kandidátce ČSSD ano, ale ne jako lídr. Tak si představuje svou pozici v krajských volbách příští rok současná hejtmanka Ivana Stráská. Rozhodnutí zdůvodňuje tím, že v politice působí už dlouho.

Podle stranického kolegy hejtmanky Miroslava Jocha to ale neznamená, že nemůže být neoficiálně hlavní tváří kandidátky, i kdyby nebyla na 1. místě. „Teď začínají nominace,“ doplnil k přípravě na volby u ČSSD Miroslav Joch.

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.
Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská už nechce obhajovat

Vedou kraj: V krajském zastupitelstvu je nyní sedm subjektů. Koalici, která vede kraj, tvoří ČSSD (15 mandátů), Pro jižní Čechy (5), Jihočeši 2012 (4) a KDU-ČSL (4). V opozici zůstaly ANO (12), ODS (8) a KSČM (7).

Koalici v čele kraje nyní tvoří i Jihočeši 2012. Podle náměstka hejtmanky a kovářovského starosty Pavla Hrocha už začali připravovat kandidátní listinu. „Nechceme nic ponechat náhodě,“ zdůraznil Pavel Hroch tím, že už je řeč také o přípravě programu.

Tři subjekty (TOP 09, STAN a HOPB) tvoří uskupení Pro jižní Čechy, také zastoupené v čele kraje. „Zatím máme domluvu v rámci klubu, že do voleb půjdeme zno᠆vu společně,“ říká za uskupe᠆ní Tomáš Bouzek (TOP 09), zastupitel v kraji a náměstek budějovického primátora. Dodává, že všichni zastupitelé za jeho stranu by měli znovu být na kandidátce.

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská bude v úterý v rámci tradičního setkání, které pořádá Deník, diskutovat s pozvanými hosty ze sféry podnikatelské, politické i společenské.
Ptejte se jihočeské hejtmanky i vy

Lidovci, čtvrtý člen koalice v čele kraje, chystají podle krajského tajemníka Šimona Hellera nominační konferen᠆ci na 14. listopadu. Tam chtě᠆jí určit čelo kandidátky. Zbytek doplní na jaře.

Na souboj o krajské zastupitelstvo už se začíná chystat i opoziční ANO. Podle Jiřího Svobody, jenž je krajským za᠆stupitelem za hnutí i budějo᠆vickým primátorem mají z o᠆blastních sněmů vzejít v pro᠆sinci nominace, které do podoby kandidátky složí v lednu či únoru krajský sněm.

Opoziční ODS podle krajského i budějovického zastupitele Martina Kuby zatím zahájila přípravy. „Probíhají jednání na oblastní úrovni, o všem teprve diskutujeme,“ uvedl Martin Kuba.

Lampionový průvod v Českých Budějovicích uspořádalo město České Budějovice a herec Víťa Marčík, který chtěl, aby lidé zavzpomínali na zesnulé.
Pastýř, světlonoš a koně vedli průvod městem

Na výročních schůzích koncem roku padnou první nominace také u opozičních komunistů. Dlouholetý krajský i budějovický zastupitel Petr Braný dodává, že jména z více než sto organizací budou v listopadu předmětem jednání okresních konferencí a v únoru krajské.

Deník oslovil i bývalého hejtmana za ČSSD Jiřího Zimolu, zda se do voleb chystá, případně na jaké kandidátce. Spekulovalo se totiž, že vytvoří vlastní subjekt pro volby. „Na tuto otázku nebudu odpovídat. Jsem předseda jihočeské ČSSD a sociální demokracie tvoří kandidátní listinu. Nominační konferenci máme na konci března a do té doby jsou jakékoliv spekulace bezpředmětné,“ uvedl Jiří Zimola.

Do zastupitelstva kraje se chtějí při podzimních volbách 2020 dostat nově třeba Česká pirátská strana nebo hnutí Trikolóra. (zprav)