Už jen necelý týden zbývá k podání kandidátních listin pro podzimní parlamentní volby. Většina velkých stran už své lídry a někdy i celé kandidátky zveřejnila v uplynulých týdnech. Paradoxně, vítěz minulých voleb, hnutí ANO, oficiálně představí své lídry jako poslední z favoritů.

Rozhodující slovo ke složení kandidátek ANO totiž vyřkne předsednictvo hnutí podle jihočeského poslance Romana Kubíčka až ve středu 28. července. Ke zveřejnění lídrů mělo dojít už v polovině července, ale klíčové jednání vedení hnutí bylo přeloženo. Před časem se uvažovalo o tom, že lídrem bude ministr Karel Havlíček. V posledních dnech se ale spekuluje také o tom, že lídrem ANO pro jižní Čechy by mohl být Richard Brabec a Karel Havlíček možná bude jedničkou kandidátky ve středních Čechách.

Volby. Ilustrační foto.
Lídři jihočeských kandidátek pro parlamentní volby odpovídali Deníku

V minulých volbách získalo ANO v jižních Čechách 91 012 hlasů. Druhá skončila ODS se 38 232 hlasy. Tentokrát budou občanští demokraté v koalici nazvané SPOLU, kterou vytvořili s KDU-ČSL a TOP 09. Povede ji Jan Bauer, poslanec za ODS.

Tři favorité

Druhou silnou koalici, která patří s výše jmenovanými subjekty do trojice největších favoritů, sestavili Piráti a Starostové a nezávislí (STAN). Povede ji také současný poslanec Lukáš Kolářík, člen Pirátů, kteří v minulých parlamentních volbách na jihu Čech získali 33 143 hlasů.

Čtvrté místo v minulých volbách na jihu Čech získala SPD (31 062 hlasů). Tu povede podle tiskové mluvčí strany Barbory Šťastné lékařka z Prachaticka Iveta Štefanová. Na čele by tedy neměla být Jana Pupavová, o níž se v této souvislosti také uvažovalo a která vedla SPD v krajských volbách.

Volby - ilustrační foto.
Volby nabídnou boj koalic i úplné nováčky, výběr lídrů finišuje

Lídrem KSČM (minule 29 414 hlasů) bude na jihu Čech někdejší poslankyně Alena Nohavová, učitelka z Třeboně. A ČSSD ( v roce 2017 získala 23 035 hlasů) povede do voleb poslanec a místostarosta Písku Ondřej Veselý.

Sociální demokraté zvažovali koalici se Stranou zelených, ze které nakonec sešlo. Zelené (kteří v poslanecké sněmovně nyní zastoupení nemají) tak na samostatné kandidátce povede v regionu Dana Kuchtová, mimo jiné někdejší poslankyně a ministryně. Další „zelená“ volba se nabízí v koalici, která se bude o hlasy ucházet pod hlavičkou Aliance pro budoucnost. Kandidátku za jižní Čechy povede jako lídr členka Demokratické strany zelených Eva Hulcová, podnikatelka, která v Písku provozuje vedle KočKavárny i kočičí útulek. Aliance je podle volebního manažera Jiřího Bílka zčásti bývalá ODA, která před časem přijala nové jméno a ve volbách se spojí například také se subjekty Rozumní, Agrární demokratická strana nebo hnutí Zdraví, sport, prosperita či Strana konzervativní pravice.

A například koalice Trikolóra, Svobodní a Soukromníci bude mít v čele v jižních Čechách předsedu Svobodných Libora Vondráčka.

Nyní mají jižní Čechy ve sněmovně 13 poslanců, z toho pět za ANO, dva za ODS a po jednom za Piráty, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09.