„Je to dobré přilepšení k platu. Jestli stravenky zruší, tak je to další reforma, na kterou obyčejní lidé doplatí. Nejotřesnější na tom je, že to vypadá, že by se měly rušit kvůli podivným kšeftům Topolánkova kamaráda. Jen proto, aby premiér ze sebe smyl podezření,“ komentoval současný stav třiačtyřicetiletý Emil Krofta z Českých Budějovic.

Pakliže vládní návrh projde, bude záležet hlavně na zaměstnavatelích, jestli svým pracovníkům nadále budou na stravování příspívat, nebo výhody zruší.
„Kolektivní smlouva stanovuje pro naše zaměstnance, kterých máme v rámci jižních Čech přes sedm set, nárok na stravenky, na něž podnik přispívá ve výši téměř dvou třetin jejich hodnoty. V případě, že projde vládní návrh na zrušení nároku firem na odpočet z daní, bude to pro naši společnost problém, nicméně budeme se v takovém případě snažit, aby se zaměstnanců tato změna nijak nedotkla,“ přislíbil generální manažer společnosti VaK Jč Pavel Matoušek.

Stačí dát do šatny mikrovlnku

I některé menší firmy chtějí výhody svým pracovníkům ponechat, ovšem na úkor svých nákladů. „Už jsme o tom jednali, budeme se snažit, aby zaměstnanci na stravenkách dostávali pořád stejně. Zaplatí to firma,“ řekla Deníku Stanislava Srnská z českobudějovického Stavopodniku, který zaměstnává třicítku lidí. „Podle zákona by sice stačilo dát mikrovlnku do šatny, ale pořádné stravování dělníků je důležité,“ dodala.

Je ovšem otázka, kolik zaměstnavatelů se s řešením „mikrovlnky v šatně“ spokojí. Když příspěvky na stravenky zaměstnancům zruší, je možné že budou chtít lidé na obědech ušetřit a radši jídlo ošidí.

„Je to samořejmě krajně nešťastné rozhodnutí,“ hodnotí záměr vlády Dagmar Gavlasová, předsedkyně Českomoravského odborového svazu pohostinství, hotelů a cestovního ruchu.

„Lze očekávat, že nastane pokles zájmu o stravování v restauracích. Restauratérům to ublíží a přinese nižší tržby,“ je přesvědčena Gavlasová. „Je to krok zpět, vrátíme se do doby kastrůlků a ohřívání obědů,“ dodala.