„Ulevilo by se nám," říká za obyvatele Strážkovic starostka Hana Halamová. Připomíná, že první zmínku o tom, že se obchvat bude dělat, slyšela už jako malá holka. Přes Strážkovice totiž vede hlavní tah z Českých Budějovic na Trhové Sviny a Nové Hrady, a to znamená velkou dopravní zátěž.

Za dva rokyStavební povolení na obchvat Strážkovic chce Jihočeský kraj získat do roku 2018 a realizace investice by měla trvat další rok. Cena stavby se předpokládá ve výši 85 milionů korun.

„Určitě to bude perfektní. Kdyby se obchvat postavil, bude klid," zdůrazňuje Pavel Kolář, který ve Strážkovicích bydlí celý život. Pavel Kolář dodává, že se zvýší i bezpečnost. „Na návsi je udělaný nový přechod, ale provoz je tady veliký," poukazuje na ostré zatáčky v obci a špatné rozhledové poměry. Spolu s neopatrností některých řidičů to občas bývá příčinou dopravních nehod. Vloni při tom byla dokonce pobořena kaplička na křižovatce k Trocnovu. V zimě automobily těžko zvládají zatáčku v klesání na náves… Nové dopravní řešení by tedy ocenili vedle místních obyvatel také řidiči.

Projekt obchvatu chystá Jihočeský kraj. Nyní žádá o územní rozhodnutí. Nová silnice za 85 milionů korun by obcházela Strážkovice východně od obce. Podle tiskového mluvčího krajského úřadu Radka Šímy by také na obchvatu vznikla nová kruhová křižovatka na silnici k Trocnovu. Podle starostky Hany Halamové to bude bezpečnější, protože křížení vozovek bude na horizontu, a tedy v nepřehledném místě.

Strážkovicím by obchvat uvolnil náves

Až k odstavné ploše pod Strážkovicemi ve směru na Trhové Sviny by měl v budoucnu sahat obchvat obce. Odvede z malé vesnice většinu provozu.

„Obchvat je dlouhý přibližně dva kilometry," říká tiskový mluvčí krajského úřadu Radek Šíma. A dodává, že na nové silnici se počítá s rychlostí 60 kilometrů v hodině. Výkupy pozemků zatím zahájeny nebyly, čeká se na vydání platného územního rozhodnutí. Pak musí kraj zadat geometrický plán a teprve na jeho základě se začnou získávat pozemky. Pokud vše půjde bez komplikací, mohl by se obchvat začít stavět v roce 2018. A je možné, že bude financován nejen z krajských peněz ale také z dotací.

Podle starostky Strážkovic Hany Halamové nová silnice odvede z obce hlavní dopravní zátěž. A pomůže uvnitř Strážkovic i nebezpečné křižovatce tahu od Českých Budějovic se směrem od Třeboně. „Jedou tudy kamiony z Třeboně, které míří na Holkov a nechtějí jet přes České Budějovice," vysvětluje starostka. Dodává, že tenhle problém sice obci zůstane, ale když pojede přes obec méně aut od Českých Budějovic, bude to lepší i pro křižovatku na třeboňském směru. Mírnou nevýhodu spatřuje strážkovický starousedlík Pavel Kolář v tom, že své zákazníky asi zčásti ztratí po zprovoznění obchvatu místní hospoda a obchod, ale bere to jako nutnou daň tomu, že v obci bude větší klid.

V regionu se momentálně připravují i obchvaty Lišova a Štěpánovic nebo Češňovic a Dasného, ale ne v režii Jihočeského kraje nýbrž Ředitelství silnic a dálnic České republiky.