Své umění si předávají dlouhá desetiletí z generace na generaci a právem jsou hrdi na svou historii a na své předchůdce, kteří před sto lety založili zdejší včelařský spolek. Kulaté jubileum existence spolku oslavili vloni.

Při té příležitosti také poprvé zorganizovali včelařský ples, který se letos, a to v sobotu 8. února od 19 hodin v Kulturním domě Střížov, uskuteční podruhé. V českobudějovickém okrese se předtím včelařský ples konal naposledy na začátku 80. let minulého století.

„Pro každého, kdo přijde, je připraven symbolický malý uvítací dárek," slibuje předseda Základní organizace Českého svazu včelařů (CSV) Strážkovice Václav Pečman. V průběhu plesu včelaři slavnostně pokřtí pamětní brožurku, kterou vydali z úcty a vděku ke svým předkům, a zájemcům ji budou podepisovat.

Základní organizace ČSV Strážkovice sdružuje včelaře z katastrálních území 3 obcí, Strážkovic, Střížova a Komařic.  Dlouhodobě má 20 až 25 členů. I když v historii spolku bývalo chovatelů včel více, jejich menší počet má podle Václava Pečmana i své výhody. „Všichni se navzájem známe a můžeme si pomoci nejen radou, ale i fyzicky. Včelaři se mezi sebou obecně oslovují „přítel" a myslím si, že je u nás význam tohoto slova stále naplněn," dodává předseda spolku.

V oblasti působení včelařského spolku Strážkovice žije celkem rovnoměrně rozptýleno okolo 150 včelstev. „Není mezi námi žádný velkovčelař, který by koncentroval svá včelstva na jedno místo. Tak můžeme konstatovat, že hlavní úkol včel v přírodě – opylovací činnost – je dostatečně plněn," říká Václav Pečman. Navíc si každý svá včelstva hýčká tak, aby byla co nejzdravější a dávala co nejkvalitnější produkty.

K členům spolku patří zkušení lidé ve zralém věku, kteří se včelám věnují desítky let, poměrně uspokojivě se daří pro včelaření získávat ale  i mladé. „Například jeden školák byl pro nás impulsem, abychom před několika lety založili Kroužek mladých včelařů. Co naplat, odešel na studia, ale ke včelaření přivedl svého otce," vypráví Václav Pečman.

Členové strážkovického včelařského spolku na dobové fotografii z roku 1918.

Vloni si tu včely pořídil i mladý manželský pár a další o tom uvažuje. „Je to hezký, užitečný a poměrně složitý koníček většinou na celý život, i když je to zároveň celoroční práce," vysvětluje předseda strážkovických včelařů. On sám dostal první včelstvo, když chodil do 9. třídy, a včelaří už přes 40 let.

Podle něj práce se včelami uklidňuje, vybízí k trpělivosti, zodpovědnosti a přemýšlení. „Včelstvo je velké a komplikované společenství, které žije svým složitým životem. Jeden děda mi řekl: Kdybys sto let včelařil, neříkej, že rozumíš včelám. Koníček je to nádherný, vnímat včelstvo všemi smysly je nenahraditelný pocit," zamýšlí se Václav Pečman a dodává, že včelaři se prý dožívají  i vyššího věku.

Náročný koníček včelaře si vyžaduje mnoho úsilí a času a s dnešní uspěchanou a na zisk hledící dobou příliš nejde dohromady. O tom, že je to bohulibá činnost, však věděl už Albert Einstein, který prohlásil, že kdyby zmizely z přírody včely, do čtyř let by zmizeli i lidé.
Můžeme tak včelařům ze Strážkovic a okolí popřát mnoho zdařilých let do další stovky.