I proto se letos různá oddělení městské policie v kraji zapojují do projektu výuky cizích jazyků, se kterým přichází  českobudějovická společnost Sophia, poskytující jazykové služby.
Strážníci se při své práci setkávají také s cizinci, hlavně s turisty, a jazyková bariéra někdy ztěžuje vzájemné dorozumění a pochopení.

„Nabídli jsme proto strážníkům možnost učit se anglicky, německy nebo rusky," prozrazuje jednatelka společnosti Karla Bauerová.

„Kvůli jazykové bariéře mohou občas nastat různé humorné historky," přidává se manažerka projektu Lucie Zelenková.  

Ucho i pro nadávky

„Oslovili jsme v kraji 29 služeben městské policie a získali jsme podněty, kterými tématy se zabývat," pokračuje Lucie Zelenková s tím, že pro strážníky je důležité  umět při komunikaci pojmenovat v cizím jazyce třeba jednotlivé části motorových vozidel při autonehodách nebo popsat člověka – ztraceného turistu nebo pachatele kapesní krádeže či dokonce přepadení.
Agresivní cizinci, zvláště ti přiopilí a rušící veřejný pořádek, si často ulevují neslušnými výrazy, které ovšem policisté nemusejí znát. „Možná bychom měli lektory poučit, aby se při výuce věnovali i nadávkám," usmívá se Lucie Zelenková. Znalostí neslušných slovíček tak mohou lépe odhalit i verbální útoky nestydatých hříšníků.

Projekt výuky cizích jazyků je plánován na dva roky. Zájem už projevili například strážníci z Českého Krumlova, Písku, Strakonic, Veselí nad Lužnicí, Sezimova Ústí, Prachatic a mezi prvními i ti z krajské metropole. 

„Mezi našimi strážníky je největší zájem o světově univerzální angličtinu a také o němčinu, která je zase důležitá kvůli geografické poloze našeho města a blízkostí hranic  se Spolkovou republikou Německo a Rakouskem," vysvětluje Václav Sup z Městské policie České Budějovice.

„Cizinci se nás obracejí nejčastěji s žádostmi o radu při cestě na hotel, do centra města nebo do vyhlášených hospod. Časté jsou také dotazy ohledně parkování. Někdy je cizinec při pobytu ve městě okraden a hlídkující strážníky žádá o pomoc a radu, jak má postupovat," vysvětluje Václav Sup.

Cizí jazyk výhodou

„Vzpomínám si na rakouského turistu, jemuž ve městě ukradli motocykl, ale strážníkům se ho podařilo vypátrat. Abychom měli stoprocentní jistotu, že jde skutečně o jeho stroj, bylo třeba majitele po telefonu k jeho motocyklu navigovat, což se úspěšně zdařilo."

Strážníci se s cizinci dokáží většinou dorozumět už teď. „Při náboru nových uchazečů znalost cizího jazyka ale výslovně stanoven není," pokračuje Václav Sup.
Strážník musí mít alespoň   21 let, mít státní občanství ČR, minimálně středoškolské vzdělání s maturitou, být bezúhonný, spolehlivý a zdravotně způsobilý. Když je i jazykově vybavený, tím lépe.

A ti strážníci, kterým znalost cizích jazyků zatím chybí, se letos mohou přihlásit do odstartovaného projektu, zvyšujícím vzdělanost mužů a žen zákona.