Českobudějovičtí strážníci měřili radarem ve čtvrtekdopoledne rychlost naHusově tříděU Hvízdala blízko restaurace Bergamo. Hned prvním načapaným hříšníkem, který jel příliš rychle, byla členka městského zastupitelstva.

„Chvátala jsem do práce na Okružní ulici a jela jsem příliš rychle,“ přiznala po desáté dopoledne zkroušeným hlasem Lea Klokočková. „Cedule, že se měří, jsem si všimla, ale nestačila jsem už dát včas nohu na brzdu. Byla jsem na houbách u Bezdreva,“ ukazuje tašku plnou bedel a hříbků. „Teď se mi houby prodražily,“ komentuje se smutným úsměvem tisícikorunovou pokutu.

„Ale tahle měření vítám,“ pokračuje vzápětí. „Naposledy jsem platila třísetkorunovou pokutu před patnácti lety, když jsem jezdila v trabantu.“

Lea Klokočková nebyla jediná, kdo pykal za rychlou jízdu. „Je to blbý, chvátal jsem,“ přiznává devětadvacetiletý David Kroužecký z Písku, kterému naměřili na padesátce dokonce 72 kilometrů. „Chvátal jsem se vzorky vody do vodárny,“ snaží se omluvit svou vinu. „Ale je v pořádku, že se rychlost měří,“ doplňuje smířlivě i on. V síti strážníků uvízl i taxikář, tedy člověk, který se řízením živí.

Radar obsluhoval strážník Pavel Chrášťanský. „Tolerujeme nějaké odchylky od povolené rychlosti, takže odčítáme asi tři kilometry od naměřené rychlosti.“ I když vidí, že auto jede příliš rychle, strážníci měří až od úseku vyznačeného dopravní značkou. Takový řidič může ještě dupnout na brzdu, aby se dostal na kýženou padesátku.

„To je pak ale nebezpečné pro řidiče, jedoucí za ním,“ dodává Chrášťanský.

„Smyslem těchto měření rychlosti je prevence,“ zdůrazňuje mluvčí strážníků Kateřina Schusterová. „Nejprve ale musíme požádat Policii ČR, zda na konkrétním úseku můžeme vůbec měřit.“

Teprve po schválení nainstalují u silnice značky a začnou číhat na nebezpečné řidiče.

„Většinou jde o úseky, kde jsou případnou rychlou jízdou ohroženi další účastníci provozu, například blízko sociálních zařízení nebo škol,“ doplňuje Schusterová. Přechod na Husově třídě UHvízdala patří k nejnebezpečnějším v krajském městě. Během hodiny zde nachytali strážníci čtyři příliš rychlé řidiče.

Každého to stálo tisíc koruna dva body.