Došli si sem bezplatně vyzvednout bezpečnostní čipy na jízdní kola. Strážníci jich díky dotaci pořídili 3000 a budou je zde rozdávat až do konce tohoto týdne vždy od 13 do 17 hodin. Zájemci musí pouze předložit občanský průkaz a mít trvalé bydliště v Českých Budějovicích. Děti do 15 let pak musí přijít v doprovodu rodičů.

Mezi prvními, kdo si v pondělí přišli čip vyzvednout, byli i manželé Vladimír a Libuše Štepánkovi z Českých Budějovic. Když je hezky, podnikají rádi cyklistické výlety. „Zatím se mi naštěstí nestalo, že by mi kolo někdo ukradl. Měl jsem ho zaregistrované i u policie. Dřív jsem najezdil tak dva až tři tisíce kilometrů ročně, teď už je to o trochu méně,“ usmíval se Vladimír Štěpánek.

Jeho žena Libuše má dokonce bicykly dva. „To lepší kolo bych na chodbě nebo v kolárně nikdy nenechala. Mám ho v garáži nebo v ložnici. Ale naštěstí mi také nikdo nikdy kolo neukradl,“ doplnila Libuše Štěpánková. Krátce po jejich odchodu dorazil i Milan Kršík. „Jezdím hodně, celé léto. Nikdo mi ještě kolo neukradl, ale raději jsem si pro ten čip přišel. Myslím si, že je to dobrá věc,“ řekl 42letý muž.

S rozdáváním čipů začali strážníci a společnost Krimistop už v loňském roce. Podle mluvčí městské policie Kateřiny Bíro o ně byl mimořádný zájem. Přišlo si pro ně bezmála 1100 obyvatel krajského města. „Celá sada obsahuje plastový čip a samolepku s takzvaně jednoznačným kódem. Dále tam jsou výstražné samolepky, které se na kolo mohou a nemusí dát,“ vysvětlila mluvčí Bíro.

Poté, co si lidé sadu s čipem vyzvednou, musejí se na internetu zaregistrovat na stránkách www.krimistop.cz a založit si zde uživatelský účet. Ty, kteří nemají přístup k internetu, zaregistrují rovnou strážníci. Odpovědi na dotazy mohou lidé získat i na bezplatné telefonní lince, která je na zmiňovaných stránkách uvedena.

Kvůli čipům si pořídili strážníci dvě speciální čtečky, pomocí kterých pravidelně cyklisty kontrolují. Podle mluvčí Kateřiny Bíro je to však spíše v letní sezoně, kdy je kolařů na silnicích nejvíc. „S krádežemi jízdních kol se setkáváme velmi často. Je ale pravda, že tahle kriminalita je spíš sezonní. Pořídili jsme si dvě čtečky, se kterými kontrolní hlídky cyklisty v sezoně kontrolují. Namátkové kontroly však provádíme celý rok,“ uvedla Bíro.

O tom, že pořídit si na kolo čip je opravdu užitečná věc, se mohli přesvědčit mnozí, kterým zloději bicykly odcizili. Některé případy jsou i vskutku kuriózní. Podle Jana Krivanského ze společnosti Krimistop se stal jeden takový před nedávnem v Opavě. „Médii teď proběhl jeden úsměvný případ záchytu kradeného kola v Opavě. Strážníci někde tohle kolo našli volně pohozené nebo v nějakém sklepě a po lustraci zjistili majitele kola, kterému ho poté přivezli. Paní byla dost překvapená, protože ještě ani nevěděla, že z jejího sklepa bylo tohle kolo odcizeno,“ popsal Krivanský.

Na pořízení čipů získala městská policie (respektive statutární město České Budějovice) dotaci z Krajského programu prevence kriminality Jihočeského kraje ve výši 300 tisíc korun. V průběhu celého roku budou bezpečnostní čipy k dispozici na některých akcích, které městská policie pořádá.