Jak zmínil primátor Jiří Svoboda, prostory ve spodní části dopravně obchodního centra má město v nájmu a nahradí bývalé zázemí na Lannově třídě. „Lokalita kolem vlakového a autobusového nádraží si vyžaduje zvýšený dohled. Přítomnost těch, kteří dbají na veřejný pořádek a usměrňují dopravu, je zde opravdu nezbytná,“ uvedl.

S automatem nebo i bez automatu můžete uhradit parkování v Českých Budějovicích. Na snímku Senovážné náměstí.
V Budějovicích zaplatíte parkování s novou aplikací, sama určí i tarif

Hlídkovou činnost strážníků 24 hodin denně posilují kamery městského kamerového systému, nyní podle ředitele Mercury centra Jiřího Ludačky od září začnou fungovat i nové kamery s výrazným rozlišením a pokrytím ploch i v obchodním domě. „Do rekonstrukce centra a bezpečnostních opatření jsme značně investovali,“ informoval.

Počítá i se zavedenou úzkou spoluprací soukromé hlídací firmy, strážníků a státní policií „Slibujeme si od toho bezpečnější prostředí, situace v této městské části totiž není úplně ideální,“ potvrdil Ludačka.

Zdroj: Lenka Pospíšilová

Drtivá většina návštěvníků je dle jeho slov bezproblémová. Omezený okruh lidí však páchá přestupky i trestnou činnost. „Největší problém vnímám v zimním období u bezdomovců, v létě jsou to skupinky mladistvých, nejčastěji dochází ke krádežím,“ upřesnil ředitel.

Zrychlí zákroky

Největší výhodou je podle mluvčího městské policie Davida Štýfala zrychlení zákroků proti pachatelům. „V těchto lokalitách často dochází k narušování veřejného pořádku, požívání alkoholu či žebrání na místech zakázaných obecně závaznou vyhláškou města, narušování občanského soužití, či drobné majetkové kriminalitě,“ dodal Štýfal.

Na těžké cestě.
Od sousedů: V Rakousku zachraňovali další Čechy ze skal

V místě je podle něj několik ubytoven, kde žijí problémoví občané. „Nová služebna nám pomůže posílit hlídkovou činnost, výhodou bude to, že se motorizované hlídky nebudou muset vracet na základnu, vyřídí si zde veškerou administrativu pomocí pevného počítače. Zatím zde nebudou hodiny pro veřejnost, ty jsou zvažovány do budoucnosti,“ popsal s tím, že tamní prostor má ušetřit hlavně čas.

Každoročně městská policie eviduje několik oznámení od hlídačů bezpečnostní agentury, kteří potřebují pomoc s agresivním návštěvníkem. „Zkrátí se tak dojezdová doba a samotná přítomnost služebny a hlídek bude mít preventivní efekt. Může to odradit problémové osoby od shlukování a protiprávní činnosti,“ uzavřel David Štýfal s tím, že jde podle něj i o strategicky dobré umístění.