Přibližně dvacet lidí chtějí v nejbližší době nabrat České Budějovice do řad městské policie (MP). Ta ale nemá na starosti jen obvyklou pořádkovou službu. Za loňský rok zajistila odchyty 323 psů, 49 ovcí, 10 netopýrů a dále hadů, želv, rorýsů nebo koní. Z exotičtějších zvířat to byli třeba i fretka nebo páv.

Podle primátora Jiřího Svobody už město kvůli chystanému vyššímu počtu strážníků navýšilo i rozpočet MP o více než sedm milionů korun, takže přesáhl 93 milionů korun. V Českých Budějovicích jednak chybí 12 strážníků do naplnění tabulkových stavů a dále se plánuje přijetí deseti lidí pro lepší zajištění bezpečnosti a pořádku. Radnice počítá výhledově u městské policie s celkem 135 zaměstnanci.

Jihočeská metropole předpokládá v nejbližší době výrazně posílení stavů městské policie. V některých jiných městech okresu jsou na tom personálně lépe, ale podobně jako Budějovičtí mají na svém kontě za uplynulý rok i kuriózní zásahy.

V Týně nad Vltavou mají momentálně naplněný tabulkový počet, který činí devět strážníků. Podle vedoucího strážníka Martina Macháčka stavy navyšovali předloni z pěti lidí na nynějších devět. Hlavní starostí strážníků je dohled nad veřejným pořádkem a dopravou. Věnují se alei preventivním akcím pro děti na dopravním hřišti.

Občas v Týně nad Vltavou stíhají i zvířecí „neplecháře“. „Většinou je to na periférii města nebo v menších obcích, které patří pod Týn,“ říká Martin Macháček a dodává, vloni například strážníci zajišťovali odchyt netopýra, osla, krav nebo zraněného orla skalního. Povoláni byli i k vydřímu mláděti, které je v současnosti v hlubocké zoologické zahradě. Spolu s myslivci zase naháněli zatoulaná mláďata divokého prasete, která pak vypustili zpět do přírody.

V Hluboké nad Vltavou slouží u městské policie tři lidé, což podle vedoucího strážníka Michala Saitze odpovídá počtu obyvatel. Hlavní starostí mužů v uniformách jsou ve městě pod slavným zámkem turisté a s tím související doprava. „Sezóna začíná v dubnu a končí v září,“ upozorňuje Michal Saitz. Zásahy u pobíhajících psů či hadů v zahradách nebo domech jsou výjimkou a hlubočtí si k nim většinou přivolávají specializovanou firmu Animal Rescue. Když ale v minulosti honili třeba koně, obrátili se na chovatele v okolí. K vyprošťování labutí z ledu volali hasiče…

Letos na podzim ale má jeden z hlubockých strážníků absolvovat školení a získá příslušné oprávnění k odchytu zvěře, aby mohla městská policie více spoléhat na vlastní síly.