Rodičovské schůzky devátých tříd zažívají před koncem roku pravidelné zpestření. Zástupci některých středních škol nabízejí žákům uplatnění a lákají je ke studiu nebo do učení.

V letošním roce přitom bude přechod ze základní na střední školu provázet řada novinek. Je možné podat například až tři přihlášky. První přitom musí zájemci odeslat do konce měsíce. „Z novely školského zákona vyplývá, že zájemci o studium na školách, kde je součástí řízení talentová zkouška, mají čas k podání přihlášky jen do konce listopadu,“ uvedla Maria Ptáčková, tisková mluvčí krajského úřadu, který zřizuje drtivou většinu středních škol v jižních Čechách.

V ostatních oborech mají žáci i rodiče ještě nějaký čas na rozmyšlenou. „Přihlášky se budou podávat do patnáctého března,“ sdělila Ptáčková a doplnila, že se nebudou podávat k rukám ředitelů základních škol, ale rovnou na střední školy, kam se uchazeči budou hlásit.

Rozhodnutí

„Zatím to zvažujeme. Rádi bychom, aby šel syn na gymnázium, ale on by chtěl na elektrotechniku. Možná podáme dvě přihlášky,“ popsala rozhodování v jedné z rodin, kde se tato otázka řeší, Magdalena Pavlíčková z českobudějovického sídliště Máj.

Tradičně největší starost mají ředitelé středních škol o naplnění učňovských oborů. Zástupci škol proto konají pravidelně koncem roku spanilé jízdy, aby představili nabídku oborů.

Někteří jsou ale letos celkem spokojeni. „Jezdím skoro měsíc po základních školách. Učňovské obory kadeřník, aranžér a fotograf naplníme. Nepředpokládám u nich propad zájmu. Žáci trochu ubývají, ale otevřeme všechny obory,“ odhadl situaci Miroslav Petrovský ze Střední školy obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborné školy v Kněžskodvorské ulici. Výjimkou jsou obory pekař a sladovník, které už ale škola neotevírá třetím, respektive druhým rokem.