V úterý 12. prosince a ve středu 13. prosince se na jednadvaceti jihočeských školách uskuteční Studentské prezidentské volby nanečisto. Školáci si určí svou tříčlennou studentskou komisi. Na volby budou dohlížet pedagogové. Volby nanečisto se konají po celé České republice již po osmé. Naposledy si školáci vyzkoušeli volby do Poslanecké sněmovny.

Do projektu, který organizuje vzdělávací program společnosti Člověk v tísni „Jeden svět na školách“, se dobrovolně přihlásilo 397 škol z celé republiky. Volit bude moci každý student nad 15 let. „Školy, které se do projektu zapojily, získaly od pořadatele hlasovací lístky, informační plakáty, pokyny pro voliče i studentské komise a samolepky na volební urny,“ uvádí tisková mluvčí projektu Táňa Abrahámová.

Výsledky, které budou k dispozici již ve středu večer, zpracuje sociologická nezávislá výzkumná agentura Millward Brown. Ondřej Vilikus, analytik agentury, upřesňuje, jakým způsobem se data ze škol dostanou do zpracovatelského centra: „Po skončení voleb vyplní dohlížející vyučující jednoduchý elektronický formulář, který bude obsahovat seznam kandidátů. Pro přístup k elektronickému formuláři obdrží unikátní přístupový kód. Výsledky zpracujeme a předáme společnosti Člověk v tísni k uveřejnění.“

Pokud v prvním kole reálných prezidentských nebude nikdo zvolen, bude následovat i druhé kolo Studentských voleb. Eva Lukášová, koordinátorka projektu, vysvětluje: „Při minulých volbách, které se konaly v roce 2012, hlasovali studenti, na rozdíl od skutečných voleb, pouze v jednom kole. Letos jsme reagovali na přání vyučujících a pořádáme volby dvoukolové, abychom se co nejvíce přiblížili reálným demokratickým procesům.“

V Českých Budějovicích se voleb účastní osm škol. Po jedné škole v Českém Krumlově, Dačicích, Jindřihově hradci, Kaplici, Milevsku, Písku a Velešíně. V Prachaticích, Táboře a Třeboni dvě školy.

Výsledky z minulých Studentských prezidentských voleb, ve kterých vyhrál se 40,7 procenty Vladimír Franz, najdete na jsns.cz/volby. „Stávající prezident v roce 2012 nedosáhl u studentů dobrých výsledků, získal pouhých 9,4 % hlasů. Bude jistě zajímavé vidět, jaké přízni se ze strany mladých lidí těší nyní, po pěti letech vykonávání prezidentského úřadu,“ říká ředitel vzdělávacího programu JSNS Karel Strachota.