Jak jsou zabezpečená jihočeská zdravotnická zařízení, dotkne se ranní tragická událost chodu nemocnic, jak se změní  bezpečnostní opatření?

Ctirad V. zastřelil v ostravské nemocnici šest lidí
ON-LINE: Střelec z nemocnice je mrtvý. Zabil i dva příslušníky Vězeňské služby

Co na nastalou mimořádnou situaci říkají Jihočeši:

Štěpán Pavlík.Zdroj: RedakceŠtěpán Pavlík, starosta Tábora: "Je to velká tragédie, pozůstalým chci vyjádřit upřímnou soustrast. Celé je to pro mě úplně nepředstavitelné. Někdo trpí, čeká tam na pomoc a místo toho tam najde smrt od úplně cizího člověka, zcela bezdůvodně. Nevím, jak se tomu budou chtít nemocnice do budoucna bránit. Zda si budou pořizovat nějaké ochranky nebo bezpečnostní agentury, možná dojde i na bezpečnostní rámy a detektory kovu, podobně jako je to například na letištích. Svět už je asi tak vychýlený, že začne být nutností se bránit i proti takovýmhle událostem."

V září roku 2005 se střílelo také v táborské nemocnici. Lékaře tehdy ohrožoval čtyřikrát trestaný majitel nevěstince v Českých Budějovicích Miroslav Hurych.

Nejprve ztropil výtržnost při Táborských setkáních a následně havaroval s autem, které řídil i přes zákaz. Policisté ho proto dopravili k odběru krve. V nemocnici zaútočil na dva policisty. jednoho povalil a druhému vytrhl z pouzdra pistoli. Z ní pak šestkrát vystřelil. Nikoho nezasáhl, nemířil na lidi. Trefil jen zeď, sloup, nástěnku a vchodové dveře.

Ilustrační foto
V roce 2005 se střílelo také v táborské nemocnici

Jaroslav Větrovský.Zdroj: RedakceJaroslav Větrovský, senátor za Táborsko: "Je to obrovská tragédie. Je třeba vyjádřit všem pozůstalým upřímnou soustrast. Jaký bude další vývoj v bezpečnosti nemocnic se teprve uvidí. Myslím si, že tato otázka teď bude široce diskutovaná, obzvlášť když se ukazuje, jak jsou objekty nemocnic zranitelné. Když si člověk představí, že ráno odejde někdo z jeho příbuzných do nemocnice a tam zemře rukou blázna, je to hrozná představa."

Milan NěmečekZdroj: Deník/ Lucie HasilováMilan Němeček, starosta města Vodňany: "Je mi velmi líto všech lidí, kteří během střelby zemřeli i jejich příbuzných a blízkých, kteří jsou dotčeni touto událostí. Z toho co v tuto chvíli vím, se však domnívám, že žádné systémové změny nemohou zabránit podobným událostem, kdy útočí jednotlivec bez jakékoli předchozí hrozby. K obdobné situaci může dojít prakticky kdykoli a kdekoli."

Ota ŠmejkalZdroj: Deník/ Lucie HasilováOta Šmejkal, velitel HZS Strakonice: "Událost vnímám především jako obrovskou lidskou tragédii. Nepředpokládám však, že by vyvolala nějaké změny v systému naší práce. Jako hasiči pracujeme zejména na likvidaci požárů a důsledků dopravních nehod, naše psychologická práce pak spočívá hlavně v posttraumatické péči o dotčené osoby."

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.Zdroj: Archiv KÚ"Především je třeba říct, že je to hrozná věc. Je mi líto těch obětí a pozůstalých," reagovala hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská na úterní útok v ostravské nemocnici. Současně s tím poukázala na bezpečnost v jihočeských nemocnicích. "Všechny mají vrátnice, přesto se obávám, že nejsme schopni zajistit. My jsme si vědomi, že hrozí útoky na měkké cíle. Byli jsme tak jedni z prvních, kteří na školách zavedli projekt Ozbrojený útočník, kde se snažíme žákům a studentům ukázat, jak se v daných situacích chovat. Nikoho nenapadlo, že to budeme zažívat v reálu. Budeme z toho muset vyvodit nějaké důsledky, nicméně se obávám, že nejsme schopni takové riziko eliminovat," dodala.

Tomáš FialaZdroj: Deník/ Lucie HasilováTomáš Fiala, ředitel Nemocnice Strakonice, a.s.: "Jedná se o velice tragickou událost, bohužel se domnívám, že i přes veškerá bezpečnostní opatření nejsme schopni takovéto události předejít. K obdobné situaci může dojít na kterémkoli jiném veřejném místě. Jako Nemocnice Strakonice usilovně pracujeme na zvyšování bezpečnostních opatření a otázky ochrany personálu, pacientů i majetku jsou u nás prakticky na denním pořádku. Zrovna minulý měsíc prošlo 8 našich zaměstnanců školením Policie ČR, jehož cílem bylo zefektivnit jejich jednání v krizových situacích a v těchto kurzech rozhodně chceme pokračovat. Naše pořádková služba je vybavena paralyzéry a dalším vybavením, které by mělo pomoci zajistit bezpečnost v případě rizikové události. V příštím roce budeme dále rozšiřovat kamerový systém, což by mělo zlepšit monitoring celkové situace v areálu nemocnice."

Útok na zaměstnance zažila letos koncem října strakonická nemocnice. Muž (30) s nožem chtěl přespat na chodbě plicního oddělení.

Ilustrační foto.
Útočník z plicního spal v kapli

Besedu na téma šikana připravil policejní mluvčí Jiří Matzner minulý pátek na Církevní základní škole při Biskupském gymnáziu J.N. Neumanna v Českých Budějovicích. Žáky čtvrté třídy často zapojoval do společného povídání.Zdroj: Deník/Radek PapáčekJihočeská policie v tuto chvíli médiím žádnou informaci poskytnout nemůže. Řekl to policejní tiskový mluvčí Jiří Matzner. Policisté se na podobné situace samozřejmě cvičí, ale připravují na ně částečně i veřejnost. Učitelé a pracovníci škol, které o to mají zájem se účastní projektu "Ozborojený útočník na škole". Policisté ve spolupráci s Krajským úřadem a záchranáři připravují teoreticky i prakticky ty, kteří mají v době výuky žáky a studenty na starost. Jsou to právě zaměstnanci, kteří v prvních minutách teroru mohou míru neštěstí zásadně ovlivnit.

Dům, ve kterém střelec vyrůstal a v poslední době sem pravidelně dojížděl, v úterý hlídala policie.
Kdo byl střelec z Ostravy? Dle místních normální člověk. Myslel, že má rakovinu

Nemocnice České Budějovice. Ilustrační fotoZdroj: Deník / Jana ZuziakováNemocnice České Budějovice, a.s. vyjadřuje hlubokou soustrast blízkým obětí tragického incidentu ve FN Ostrava, ke kterému došlo dnes v ranních hodinách.

Mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková k tragické události uvedla: "Stejně tak vyjadřujeme velkou podporu všem pracovníkům ostravské fakultní nemocnice a složkám, které jsou účastny při řešení této žalostné události."

Mluvčí doplnila, že nemocnice v České republice, včetně českobudějovické, mají zpracované postupy bezpečnostních opatření, včetně opatření týkajících se nakládání se zbraněmi u osob pohybujících se v nemocničním areálu. Nemocnice jsou však podle slov mluvčí Ivy Novákové ze své podstaty otevřenými objekty, proto nelze tato rizika zcela eliminovat.

"Průběžně vyhodnocujeme možná bezpečnostní rizika, disponujeme vlastní informační a bezpečnostní službou, jejíž řady postupně rozšiřujeme, abychom našim pacientů a zaměstnancům zajistili maximální možnou míru bezpečí," informovala.

Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.Zdroj: Deník/ Adam HudecStarosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka: "Neznám všechny podrobnosti a nebylo by seriózní, abych to na dálku hodnotil. Nicméně se ukazuje, že s takovýmito záležitostmi společnost bude muset do budoucna počítat. V podstatě se budeme muset mnohem vážněji zabývat tím, jak zlepšit ochranu v jednotlivých zařízeních. V posledních čtyřech letech se řešila problematika zabezpečení škol a školek, myslím, že tam došlo k zásadnímu zlepšení. Ukazuje se, že se to bude muset rozšířit i na další instituce, do kterých budou spadat třeba právě i ty nemocnice.

Ondřej Babka, poslanec.Zdroj: RedakceOndřej Babka, poslanec, Husinec: Od rána sleduji živé zpravodajství a nemůžu tomu uvěřit. Je to obrovská tragédie. Myslím na rodiny pozůstalých a vyjadřuji jim upřímnou soustrast. Díky všem příslušníkům bezpečnostních složek a lékařům, kteří pomáhají. Je nevyhnutelné pracovat na tom, aby se podobná neštěstí již neopakovala.

Jan Bauer, poslanec.Zdroj: RedakceJan Bauer, poslanec, Prachatice: "Je to šok a obrovská tragédie pro rodiny a pozůstalé. Přemýšlím, co člověka může vést k tomu, aby spáchal takto brutální čin. Mám důvěru v bezpečnostní složky státu, že viníka dopadnou a vše řádně vyšetří.

Policejní zásah po střelbě v restauraci Družba v Uherském Brodě.
Vraždící střelci v Česku. Tragédie v Ostravě není první masovou popravou

Jan Klimeš, místostarosta Prachatic.Zdroj: RedakceJan Klimeš, místostarosta Prachatic: "Informaci mám k dispozici krátce a jsem v šoku. Je hrozné, když se něco podobného stane, navíc v nemocnici. Jakékoli další závěry mohu nyní těžko přijímat a jsou bezpředmětné. Osobně mne vždycky napadne v takových chvílích, zda ten pachatel byl legálním držitelem střelné zbraně." Domnívá se, že u nás zákon o zbraních je vcelku liberální. "A rozhodně bych nebyl příznivcem jeho dalšího liberalizování. Vyjadřuji velmi hlubokou soustrast rodinám, kterých se tato tragická událost dotkla," dodal Jan Klimeš.

Jindřich Florián.Zdroj: Deník/Jan Houska"Je to opravdu tragická událost, ale těžko se k tomu vyjadřovat," říká lékař-internista a ředitel Nemocnice Český Krumlov Jindřich Florián. "Není znám ani motiv, ani psychické rozpoložení pachatele. Takovým věcem se nedá předem bránit. V naší nemocnici máme ostrahu a kamerový systém, mít postaveného vojáka na každé chodbě preventivně nejde."

Pavel Hroch, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje, starosta KovářovaZdroj: Deník/ Stanislava KoblihováPavel Hroch, náměstek hejtmanky a starosta Kovářova: "Je to hrozné, je vidět, že bezpečnostní opatření jsou nutná nejen ve školách, ale i v nemocnicích. Nevíme, s čím jsou lidé nemocní a jak budou reagovat. Z osobního hlediska mám odpor ke zbraním a rozhodně nekvituji, aby měli zbraň už mladí od 18 let."
Dodal, že po této tragické události určitě přijde na řadu i zajištění bezpečnostních opatření při vstupu do nemocnic zřizovaných krajem.

Ilustrační foto
Lupič omráčil ženu a ukradl jí peníze a šperky

Ředitel písecké nemocnice Jiří Holan.Zdroj: Deník/Miroslava ŽižkováJiří Holan, ředitel Nemocnice Písek: "Je hrozné, co se stalo v Ostravě. Bohužel ale nemocnice jsou veřejné otevřené instituce, které nemůžeme zavřít ani na noc. Když se někdo rozhodne přijít sem se zbraní, těžko tomu zabráníme. Samozřejmě máme ostrahu, ta ale nemůže být všude. Všechny chodby máme pod kamerovým systémem, takže když zaměstnanci zahlédnou někoho podezřelého, podnapilého nebo zdrogovaného, můžou zavolat pomoc. Od doby, kdy se na noc zamykají nádraží, řešíme poměrně často v nočních hodinách osoby, které tady nemají co dělat. Víc se to ale z naší strany ovlivnit nedá."

Miroslava Člupková.Zdroj: Deník/Renata PávkováPodle předsedkyně představenstva Nemocnice Dačice Miroslavy Člupkové je problém zřejmě v tom, že nejsme schopni odhadnout, jak se kterýkoliv pacient v jakémkoliv zdravotnickém nebo podobném zařízení zachová. "Co je pro něj tím iniciačním impulzem, který ho vyšine natolik, že se k takovému činu odhodlá. Momentálně k tomu nemáme žádné další informace, takže je otázka, zda tam ten člověk šel za účelem, aby někomu ublížil, nebo to byl momentální zkrat," uvedla.

Pokračovala, že je strašně těžké odhadnout, co všechno se může stát. "Samozřejmě, že zdravotníci se vždycky snaží poskytnout pomoc všem těm, kteří jsou zasaženi, ale zároveň ani oni sami nesmí být ohroženi, protože tím by se nic nespravilo, naopak by se třeba znemožnilo poskytnutí pomoci těm, co ji potřebují," vysvětluje Miroslava Člupková.

Hlavní problém je podle ní v tom, že nevíme, co pro toho člověka bylo spouštěčem - to je ten základ, po němž by se mělo jít, a snažit se i obecně se pokusit o nápravu takového konání. "Víme o případech, kdy pacient přinesl do zdravotnického zařízení střelnou zbraň a nebyl ochoten ji vydat, ale všechno to se dá řešit, pokud ten člověk má vůli komunikovat. Pokud ji nemá a chová se neodhadnutelně, tak žádný zdravotník ani jiný občan nemá šanci takovou věc odvrátit," dodala.

Ilustrační foto
Vytlačil řidiče ze silnice. Policisté hledají svědky nehody

Ředitel jindřichohradecké nemocnice Miroslav Janovský.Zdroj: Deník/ Renata KočíPředseda představenstva Nemocnice Jindřichův Hradec Miroslav Janovský: "Z této tragické zprávy nemám vůbec slov. Je to zcela děsivá záležitost, hrůza, naprostá hrůza."