„Dělej, ty grázle, roztáhni nohy, dělej! Tohle řval ten policajt na chlapa, kterého zatýkal,“ líčili v pondělí Deníku své dojmy očití svědci honičky, která se po třetí hodině odpolední odehrála v Pražské třídě a kolem Mariánského náměstí. „Slyšela jsem ránu a myslela jsem si, že děti hází dělobuchy, a pak jsem viděla, jak vyběhl ten chlap směrem od pojišťovny,“ popisovala událost zaražená mladá maminka Jana Svobodová, která právě vezla kočárek po chodníku. Jen pár desítek metrů od ní proběhli prchající pachatel a za ním policista.

„Docela jsem se najednou bála. Policista volal stůj nebo vystřelím a chlap si lehl na ostrůvek uprostřed silnice,“ dodávala další podrobnosti mladá žena. Zkoprnělí lidé na autobusové zastávce sledovali neuvěřitelnou scénu, ale za pár vteřin bylo po všem. Zadrženého v poutech už odváděl policista. Incident začal v IGY. Prodavačka z oddělení obuvi, kde mělo dojít ke krádeži, volala policii. „Bezprostředně po oznámení se hlídka dostavila na místo,“ řekla v pondělí k akci policie okresní policejní mluvčí Regina Tupá. Jeden z dvojice podezřelých však odmítl prokázat svou totožnost a dal se na útěk.

Byl dostižen po několika stech metrech za použití donucovacích prostředků, včetně dvou varovných výstřelů do vzduchu. „Je prováděno vyhodnocování, zda bylo použití donucovacích prostředků v souladu se zákonem,“ uvedla Tupá ke včerejšímu zatčení, které se odehrálo přímo na ulici. Paradoxně přitom pachatel, který prchal před policií, mířil na Mariánském náměstí přímo k jedné z policejních budov v krajském městě.

Pronásledovaný je celostátně hledaný devětadvacetiletý muž, který se vyhýbá nástupu do vězení. Byl pravomocně odsouzen k trestu odnětí svobody za majetkovou trestnou činnost. Po zatčení byl eskortován do českobudějovické vazební věznice.