Příznivá je i epidemiologická statistika, která sleduje takzvané kampylobakteriózy, tedy nemoci, při nichž si pacienti stěžují podobně jako u salmonelóz na průjmy, bolesti břicha, horečku a zvracení. I tady hygienici zaznamenali pokles. Zatímco loni lékaři diagnostikovali 542 případy, letos jich odhalili jen 418.

Potvrzují to i častí konzumenti rizikových potravin. „Nikdy si nedokážu odpustit majonézové saláty, přestože vím, že jsou hlavně v teplém období rizikové. Loni jsem na to doplatila. I letos počítám s průšvihem, ale zatím nic,“ usmívá se středoškolačka Iva Matějková.

Naopak čilejší jsou, zdá se, klíšťata. Ve srovnání s loňskem už odbornou pomoc vyhledalo znatelně více lidí, jejichž diagnóza zní klíšťová encefalitida. V péči lékařů skončilo 44 Jihočechů, zatímco loni touto dobou bylo případů o patnáct méně. Českobudějovicko ale vedle některých jiných okresů patří s pěti případy mezi ty, kde se dá situace označovat za klidnou.

Stejně mluví epidemiologové o datech, která se týkají lymské borreliózy. „V regionu je hlášeno 54 potvrzených onemocnění lymskou borreliózou. Z tohoto počtu bylo na Českobudějovicku hlášeno osm případů,“ uvedl František Kotrba z krajské hygienické stanice.