V londýnském finále celosvětové soutěže modelů Formule 1 si zástupci jižních Čech vedli statečně a bojovali s 31 týmy z 29 zemí.

„O největší zájem se postaral při posledním dnu soutěže pilot Formule 1 Lewis Hamilton,“ řekl Petr Skřivánek za tým BlueForce z českobudějovické strojárny. „Hamilton si prošel všechny stánky, zajímal se o modely, podepsal se nám a vyfotil se s námi. Byl to nevšední zážitek,“ dodal Skřivánek k finále akce, kam se probojovali Jihočeši přes dvě kvalifikace v České republice.

V Londýně bojovali jako skutečný tým Formule 1 v několika disciplínách. Hlavní roli hrála malá formule z balsového dřeva, ale hodnotila se i prezentace vlastního projektu a další věci. Formuli sestavili mladí strojaři s pomocí moderních počítačových programů a stále ji vylepšovali. Skutečnou duší týmu byl hlavní inženýr Jan Frouz. Na práci se dále podíleli studenti Vendula Malá, manažerka týmu a Jan Tománek, designér, radou byl nápomocný zástupce ředitele školy Milan Novotný.

Největší napětí samozřejmě zavládlo při oznamování jmen vítězných týmů. Už jen nácvik na ceremoniál trval podle Skřivánka několik hodin. „Po nástupu jsme na židlích objevili medaile za účast a netrpělivě jsme čekali, co bude dál,“ vzpomíná mladík, který se v týmu staral o web. Po videu o finále se začaly vyhlašovat výsledky 13 kategorií. „Jednou z cen, byl nováček roku a nám se poštěstilo, jí vyhrát. Když vyhlásili náš název týmu, neměli jsme slov, je to nádherný pocit být v něčem první na celosvětové soutěži,“ zdůraznil Skřivánek.

Celkové prvenství získalo Irsko.