„Smrk zasadil můj otec, Oldřich Růžička," říká dárkyně vánočního stromu a připojuje, že její tatínek byl ředitelem dobrovodské školy. „Mojí dceři Petře bude příští rok čtyřicet a otec strom sázel, když se narodila," přibližuje Alena Musilová stáří stříbřitého elegána, souměrně narostlého a pyšnícího se bohatým věncem šišek ve vrcholku koruny. Dosud byl připomínkou narození druhé dcery Aleny Musilové. Dnes jej pracovníci Lesů a rybníků města Českých Budějovic za pomoci jeřábu a auta s vlekem přepravili na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II., kde se stane ozdobou adventních trhů. „Je krásný a rostl by až do nebe," usmívá se dárkyně. Ale pichlavý fešák, vysoký možná patnáct metrů, stál příliš blízko domů. „Bojím se, že kdyby byl velký vítr, mohl by strom vyvrátit a způsobit škodu. Proto mě napadlo strom darovat městu," říká sympatická dáma.

Dva stříbrné smrky zdobily zahradu Aleny Musilové v Dobré Vodě. Starší (v pozadí) zůstane na místě, mladší (vpředu) bude letos vánočním stromem v Českých Budějovicích.

Jestli její otec koupil smrk v zahradnictví, které kdysi bývalo na Dobré Vodě a kde měl známého, nebo jej měl odjinud, to Alena Musilová neví. O víkendu přiznala, že loučení možná nebude úplně bez emocí. „Možná, že mi taky ukápne slzička. Od té doby, co jsme se sem nastěhovali v sedmdesátém šestém, tady s námi žil. Ale nedá se nic dělat, už je příliš velký, a tak jsem jej darovala," vysvětlila Alena Musilová. V zahradě ale ještě jeden podobný krasavec zůstal. Je starý možná šedesát let a je trochu vyšší. Ale stojí dál ve volném prostoru, a tak svému okolí nijak nehrozí.

Přepravu připravovala i obec. Podle starosty Jiřího Šabatky se muselo zajistit vyklizení dvou ulic, kudy projel transport a obec také vydala povolení ke kácení, protože se nejedná o ovocný strom. Transport vedl z Dobré Vody na Ledenickou silnici a kolem Složiště, kudy je jednodušší cesta do centra Českých Budějovic. Celá akce začala po osmé hodině ranní. Strom bude stát na tradičním místě nedaleko radnice. Po ozdobení elektrickými světly si pak počká na slavnostní rozsvícení při zahájení adventu 28. listopadu v 16.30 hodin.