Historii lípy popsal Jan Schinko, budějovický historik. Patronkou stromu je Česko-anglické gymnázium (ČAG). „Byl nominovaný strom a nadace sháněla patrona v krajském městě, byla jim doporučena naše škola,“ zdůvodnila učitelka anglického jazyka ČAG Nina Kernerová. Vysvětlila, že strom spojuje obyvatele Budějovic. „Všichni ten strom znají, ví, jak je specificky křivý,“ nastínila učitelka.

Studenti se o stromu dozví více například v dějepise, anglickém jazyce či při výtvarné výchově. „Chystáme se udělat dendrologické měření. Pan profesor Klier zapojí lípu v rámci dějepisu. O výtvarce ji také využijeme,“ plánuje Nina Kernerová.

Učitel dějepisu, Petr Klier, k místu, kde se letitá lípa vyjímá, doplnil: „V minulosti tady nebylo slepé rameno Malše, ale relativně nedávno tady tekla řeka Vltava a slévala se s Malší. Takže tu bylo odpočívadlo vorařů a spouštěli se do propusti, proto je tady kaplička, patrona vorařů, svatého Jana Nepomuckého,“ přemítal.

Hlasování o nejzajímavější dřevinu startuje 21. července, kdy se na webu www. stromroku.cz zobrazí profily všech finálních stromů. Hlasování bude zpoplatněno a potrvá do 11. října.