Je 32 metrů vysoký, chlubí se obvodem až 750 centimetrů a k jeho obejmutí se musí sejít osm dětí. Tak je možné popsat jeden z nejzajímavějších stromů v Terčině údolí u Nových Hradů. Dub letní, který roste na louce nad Lázničkami, dokonce letos postoupil do finále soutěže Strom roku.

„Jeho stáří se odhaduje na 500 až 700 let. Stál na tomto místě ještě předtím než byl založený park,“ přiblížil Ladislav Starý, předseda novohradských ochránců přírody.

V posledních letech se dubu říká Strom svatebčanů. Začali k němu totiž chodit lidé, kteří byli oddáni v okolních obcích. Pod dubem se fotografují a polibky stvrzují svatební sliby. „Mnozí také určitě věří, že stromy dávají sílu a proto sem chodí,“ doplnil Starý.

Výhodná pozice

Dub je podle něj stále ve velmi dobrém stavu. Během staletí nebyl vážněji poničen, čemuž napomohla i výhodná pozice na stěně lesa. Když přijde vítr, prožene se pouze údolím a strom nezasáhne. Nyní se o jeho zdraví starají také ochránci přírody. Pravidelně na něj dohlížejí, dbají na odborné prořezávky, vyvázání koruny a ošetření jizev po odlomených větvích.

K Terčině údolí se navíc váže pověst, podle níž by neměli Strom svatebčanů ohrozit ani lidé. „Vypráví o tom, že zdejší údolí ochraňují trpaslíci, skřítci. Kdysi tu prý žil panský správce, který chtěl pokácet stromy kolem své cesty. Jakmile však zaťal sekeru do jednoho z dubů, země se otřásla a jeho stavení se sesypalo. Od té doby se tu již nikdy nikdo nepokusil stromy porazit,“ připomněl Starý.

Ochránci přírody tedy věří, že Strom svatebčanů bude stát ještě několik dalších století. „Má k tomu ty nejlepší předpoklady. Když se podíváte na korunu, vidíte, že je zdravá a plná síly. Mech na jeho větvích dokazuje, že je tu čerstvé povětří a stromu nechybí ani živiny. Louka, na které se nachází, je vlhká, dobře zamokřená,“ uzavřel Starý.

O vítězi soutěže Strom roku mohou lidé rozhodovat do 10. října. Podrobnosti najdou zájemci na adrese www.stromzivota.cz/anketa Z Jihočeského kraje kandidují ještě srostlé jasany v Chýnově.

Kromě tohoto dubu nabízí Terčino údolí řadu dalších zajímavostí. Návštěvníci spatří cedry, cypřiše nebo různé druhy borovic. Dále se mohou projít relaxační stezkou u Lázniček, zavítat na nedalekou tvrz Cukštejn i prohlédnout si bývalý hamr. Největším lákadlem je ale umělý vodopád vysoký 10,5 metru.