„Uděláme všechno pro to, abychom zaútočili na první místo,“ řekl včera římovský starosta Vladimír Koupal. Vzápětí však zdůraznil, že hlavním cílem pořádající Nadace Partnerství je probudit všeobecně zájem veřejnosti o zeleň. „Cíl pořádající nadace je propagovat stromy, aby si jich lidé víc vážili,“ dodal Koupal k anketě, která se letos pořádá už po sedmé.

Lípa, která roste v zahradě před římovským kostelem, se účastní ankety jako Lípa Jana Gurreho. Ten stál kdysi u zrodu zdejšího významného poutního místa.

Strom drží i jeden zvláštní rekord – je zapsán v české knize rekordů, protože do jeho vykotlaného kmene se vešlo pět fotbalových jedenáctek.

Shánění hlasů trvá už od srpna. „Podpisové archy byly i v infocentrech v Českých Budějovicích, na krajském úřadě, běhá to i po školách, těm zvlášť děkujeme,“ uvedl Koupal, když popisoval dosavadní průběh hlasování. Vyslovit se pro římovskou lípu je možné jednak dárcovskou SMS zprávou nebo podpisem na jednom z archů (bližší informace na webu – Strom roku 2008). „Přivezl jsem i dvě stě hlasů od krajanů z Rijeky, kteří lípu znají z návštěvy Římova. Třetinu hlasů sehnal pan farář Koňařík, který oslovil spoustu farností,“ zmínil ke hlasování Koupal.

„Podpisový arch mi přinesl kamarád z Římova. Lípu znám a dal jsem jí hlas, přeju to stromu i Římovským, aby vyhrála,“ řekl jeden z hlasujících, šestadvacetiletý Pavel Ježek z Českých Budějovic.

Pro některého z 12 zelených finalistů hlasovalo pomocí DMS do minulého pátku celkem 26 836 lidí a Nadace Partnerství díky tomu získala pro své programy 307 347 korun.